"ƏDV geri al" layihəsində geriləmə - Qaytarılan həcm azalıb
"ƏDV geri al" layihəsinin tətbiqi davam etdirilir.
Dövlət Vergi Xidmərinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, "ƏDV geri al" layihəsi çərçivəsində fiziki şəxs olan istehlakçılara Azərbaycan Respublikasının ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları, avtomobillər, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları istisna olmaqla), tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən göstərilən tibbi xidmətlərə görə ödənilmiş ƏDV-nin müvəkkil banklar tərəfindən qaytarılan həcmi 2025-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində55 milyon 968 min manatdan çox olub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövründə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılan həcmi 59,2 milyon manat təşkil etmişdi.
Bina tikintisi ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin fiziki şəxs olan istehlakçılara "ƏDV geri al" layihəsi çərcivəsində qaytarılan həcmi yanvar-aprel aylarıında 10 milyon 742 min manatdan çox təşkil edib. / marja.az