Mənzil krediti faizləri azalacaqMənzil İnşaatçıları və İnvestorları Dərnəyi NielsenIQ Türkiyə ilə birgə həyata keçirdiyi ikinci 2025-ci il Mənzil Sektoru Gözləntiləri Araşdırmasının nəticələri açıqlanıb. Tədqiqatın ən təəccüblü nəticəsi, bütün üzvlərinin ipoteka faiz dərəcələrində azalma proqnozlaşdırması idi.
Biznes.az araşdırmada önə çıxan nəticələri təqdim edir:
Mənzil İnşaatçıları və İnvestorları Assosiasiyası üzvlərinin 100%-i növbəti altı ay ərzində faiz dərəcələrinin azalacağını gözləyir. Bu, sorğu tarixində ən güclü konsensus kimi seçilir.
* Faiz dərəcələrində azalma gözləntisi birbaşa kredit satışlarında əks olunur. Kredit satışlarının artacağını gözləyənlərin faizi isə 47,6%-dən 76%-ə yüksəlib.
* Üzvlərin 68%-i növbəti altı ayda yeni ev satışlarının sayında artım gözləyir. Bu nisbət ilin ilk yarısında 71,4% səviyyəsindən bir qədər aşağı olsa da, üzvlər satışların artmasını gözləyirlər.
Üzvlərin 80%-i növbəti altı ayda ümumi xərclərin artacağını gözləyirlər.
* 72% mənzil qiymətlərinin artacağını, 28% isə qiymətlərin eyni qalacağını gözləyir.
* İştirakçıların 80%-i yaxın altı ayda kirayələrin artacağını gözləyir. Bu, icarə xərclərinə təzyiqin davam edə biləcəyini göstərir.
* Üzvlərin 60%-i yaxın altı ayda mənzil istehsalının eyni qalacağını gözləyir. 28% isə hasilatın artacağını gözləyir.
* İştirakçıların 68%-i növbəti altı ayda satış və tikinti üçün nəzərdə tutulan yeni layihələrinin olduğunu bildirir. Bu rəqəm ilin birinci yarısı ilə müqayisədə azalsa da, sektora yeni investisiyaların davam edəcəyindən xəbər verir.
Anket nəticələrini qiymətləndirən Mənzil İnşaatçıları və İnvestorları Assosiasiyası rəhbəri Ziya Yılmaz, faiz dərəcələrinin azalacağı və əlverişli kredit şərtləri ilə mənzilə çıxışın güclənəcəyini deyib:
"Mərkəzi Bankın açıqladığı 250 bəndlik faiz endirimi, uzun müddətdir yüksək olaraq qalan faiz dərəcələrindəki enişin başladığını göstərir və mənzil bazarına inamın bərpasında mühüm addım oldu".
"Sektor rəqəmlərinə nəzər saldıqda görürük ki, 2016-2020-ci ilin ilk səkkiz ayında kredit əsaslı satışlar üzrə orta göstərici 31 faiz olduğu halda, son beş ildə bu nisbət 17 faizə enib və eyni şəkildə, birinci əldən satışların payı da 45 faizdən 30 faizə düşüb. Kredit faizlərinin azalması ilə həm mənzil, həm də mənzil kreditləri üzrə kredit faizlərinin azalması ilə BRSA-nın kredit faizlərinin artmasına səbəb olub. satışlar və birinci əldən satışlar da artacaq",-deyə o bildirib.