Yaponiya iqtisadiyyatı altı rübdə ilk dəfə zəifləyib
Yaponiya iqtisadiyyatı altı rübdə ilk dəfə zəifləyibYaponiya iqtisadiyyatı aprelin 1-də başlayan maliyyə ilinin ikinci rübündə təxminən 2% daralıb və altı rübdə ilk daralmasını qeyd edib. Hökumətin məlumatlarına görə, ixracın azalması və ABŞ tariflərinin təsiri bu azalmanın əsas amilləri olub.
Biznes.az xəbər verir ki, iyul-sentyabr dövründə ÜDM 1,8% azalıb. Bu nisbət əvvəlki üç ayda yenidən işlənmiş 2.3% artımı geri çevirib. Bununla belə, bu, iqtisadçıların 2,5% daralma gözləntilərinə çatmayıb. Rüblük ÜDM 0,6% azalma gözləntiləri ilə müqayisədə 0,4% azalıb.
ABŞ-ın yüksək tarifləri ilə idarə olunan ixrac ən böyük təzyiqlə üzləşib. Aprel-iyun dövründəki 0,2 faiz bəndi ilə müqayisədə xalis xarici tələb artımın 0,2 faiz bəndini təşkil edib.
ABŞ və Yaponiya sentyabr ayında demək olar ki, bütün Yapon idxalına 15% baza tarifi tətbiq edən saziş imzalayıblar. Avtomobillərə 27,5%, bir çox digər məhsullara isə 25% tariflər tətbiq edilib.
Aprel ayında qüvvəyə minən enerji səmərəliliyi qaydalarına görə mənzil investisiyaları da yavaşlayıb. Şəxsi istehlak 0.1% artaraq gözləntiləri qarşılayıb, lakin ikinci rübdə 0.4% artımdan geri qalıb. Əsaslı xərclər 1.0% artaraq bazar proqnozunu 0.3% üstələyib.
İqtisadiyyat naziri Minoru Kiuchi, şəxsi istehlakın altı rüb, kapital xərclərinin isə dördüncü rüb artdığını və iqtisadiyyatın "mülayim bərpa yolunda" olduğunu bildirib.
Baş nazir Sanae Takaichi hökuməti artan yaşayış xərcləri ilə mübarizə aparmaq üçün 17 trilyon yen (109,94 milyard dollar) dəyərində stimul paketi hazırlayır. İqtisadçılar oktyabr-dekabr dövründə 0,6% artım gözləyirlər.