"Abşeron" yatağının işlənilməsinin növbəti mərhələsində qaz Türkiyə və Avropaya yönəldilə bilər
Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Abşeron" yatağının işlənilməsinin növbəti mərhələsi çərçivəsinda təbii qaz Türkiyə və Avropa bazarlarına yönəldilə bilər.
Bu barədə "TotalEnergies-Azerbaijan" şirkətinin baş direktoru Emmanuel de Guillebon Neft Sənayesi Mühəndisləri Cəmiyyətinin (SPE) təşkilatçılığı ilə bu gün keçirilən 10-cu Yubiley Xəzər Texniki Konfransında çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda yataqda hasil olunan qaz daxili bazarda satılır, lakin layihənin növbəti mərhələsində həcmlərin artacağını nəzərə alaraq, ixrac üçün Türkiyə və Avropa bazarları nəzərdən keçirilir.
O bildirib ki, qeyd olunan bazarlarda tələbatın olub-olmaması sual altında deyil, əsas məsələ, qazın lazımi bazarlara çatdırılması və nəqlidir.
E. Guillebon əlavə etdi ki, bu prosesin (qaz ixracının təşkili -red.) mövcud infrastrukturun hazırkı imkanları hesabına və ya gənişləndirilməsi vasitəsilə təşkili olacağı müzakirə olunur.
Xatırladaq ki, bu ilin avqustunda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Fransanın "TotalEnergies" şirkəti və Abu Dabi Milli Neft Şirkəti (ADNOC) arasında "Abşeron" qaz-kondensat yatağında 30 %-lik iştirak payının satışına dair Saziş imzalanıb. Satınalma tamamlandıqdan sonra ADNOC şirkəti "Abşeron" qaz-kondensat yatağında 30 % iştirak payı əldə edəcək, SOCAR və "TotalEnergies" şirkətlərinin hər birinin iştirak payları isə, müvafiq olaraq 35 % təşkil edəcək. / banker.az