Azərbaycanda tibb sahəsində təhsil alan türk tələbələrin sayı açıqlanıb
Azərbaycanda tibb sahəsində təhsil alan türk tələbələrin sayı açıqlanıbAzərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının himayəsi altında ölkələrimiz arasında hər bir sektorda baş verən inkişaf səhiyyə sahəsində də özünü göstərir.
Bunu səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan-Türkiyə Səhiyyə Biznes Forumu və Sərgisinin açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, dünyada Türkiyə və Azərbaycan kimi bir-birinə bu qədər yaxın başqa iki ölkə yoxdur.
"44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Türkiyənin siyasi rəhbərliyi daim Azərbaycanın yanında olub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda xəsarət alan 200-ə yaxın şəxs YAŞAT Fondunun təşkilatçılığı ilə Türkiyəyə göndərilib. Onların əksəriyyəti müalicəsini başa vuraraq ölkəmizə qayıdıb. Eyni zamanda Türkiyədə müalicə olunanlar arasında şəhidlərimizin ailə üzvləri də yer alır".
Nazir qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında tibb təhsili ilə bağlı da birgə işlər aparılır.
"Hazırda Azərbaycan Türkiyənin 20-yə yaxın universiteti ilə əməkdaşlıq edir. Azərbaycan Tibb Universitetində 700-dən çox türkiyəli tələbə və 10-a yaxın rezident təhsil almaqdadır. "TURKOVAC" vaksininin ölkə xaricində həyata keçirilən ilk klinik sınağı Azərbaycanda aparılıb. Ümid edirəm ki, əczaçılıq sektorunda və yeni dərmanların sınağında ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlıq öz bəhrəsini verəcək".