ETF "həyəcanı" azaldıqca bitcoin-nin qiyməti də düşür
ETF Bazar ertəsi bitcoin və digər kriptovalyutalar ucuzlaşıb. Bitcoin-in spot ticarəti ilə əlaqəli birjada satılan fondların təsdiqindən sonra ilkin alış dalğası dayanmış kimi görünür.
Banker.az xəbər verir ki, bitcoin son 24 saat ərzində 0.7% ucuzlaşaraq 42 662 dollar olub. Bu, ABŞ-nin Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasının (SEC) keçən həftə ilk Bitcoin ETF-lərini təsdiqləməmişdən əvvəl kapitalizasiyasına görə ən böyüyü olan bitcoin 42 000 dollardan 49.000 dollara qədər bahalaşdırmışdı.
İndi sual budur ki, son 12 ay ərzində qiyməti iki dəfədən çox artmış kriptovalyutanın rallisinə nə qədər qazanc gətirə bilər.
Kriptovalyuta birjasının analitikləri güman edirlər ki, bu həftə konsolidasiyaya başlayacağı və $40 000-lik psixoloji səviyyəsindən etibarlı dəstək ala biləcəyini bildirir.
Kriptovalyuta birjası "Coinbase" çərşənbə günü ABŞ federal məhkəməsindən şirkətə qeydiyyatdan keçməmiş qiymətli kağızları təklif etdiyi və siyahıya saldığı iddiası ilə məhkəməyə vermiş SEC tərəfindən keçən il şirkətə qarşı qaldırılan iddianın rədd edilməsini xahiş edəcək. "Coinbase" keçən həftə ticarətə başlayan Bitcoin ETF-lərinin səkkizinin mühafizəçisi kimi çıxış edir.
Bitcoin-dən sonra, ikinci ən böyük kriptovalyuta olan etherium 0.9% ucuzlaşaraq 2 525 dollara düşüb. Kiçik kriptovalyutalar arasında solana 2.1%, cardano 1,8% və isə dogecoin 3.0% ucuzlaşıb.