OpenAI uşaqlar üçün süni intellekt dövründə inkişaf etdirilməli olan dörd bacarıq açıqlayıb
OpenAI-nin baş iqtisadçısı, əvvəllər Co Bayden və Barak Obamanın administrasiyalarında çalışmış Ronni Çatderci, süni intellektin (Sİ) hansı peşələrə daha çox təsir edəcəyini araşdırır. OpenAI-nin son podkastında o, valideynlərin uşaqlarında inkişaf etdirməli olduğu dörd əsas bacarığı sadalayıb ki, bu bacarıqlar onlara süni intellekt dünyasında uğurlu olmaqda kömək edəcək.
Çatdercinin sözlərinə görə, birinci növbədə uşaqlar tənqidi düşünməyi və düzgün sual qoymağı öyrənməlidirlər.
O bildirib:
O əlavə edib ki, dəyişikliklər təkcə süni intellekt sahəsində deyil, həmçinin iqlimdən tutmuş geosiyasətə qədər bir çox istiqamətdə baş verir və buna görə də çoxsaylı dəyişikliklərə uyğunlaşmaq lazım olacaq.
Üçüncü bacarıq kimi Çatderci emosional intellekti qeyd edir. Onun fikrincə, bu xüsusilə indi önəmlidir, çünki süni intellekt artıq proqramlaşdırma kimi texniki məsələləri öz üzərinə götürür.
O vurğulayıb:
Onun fikrincə, gələcəkdə ən çox dəyər qazanacaq insanlar — güclü texniki biliklərə və emosional intellektə malik satış mütəxəssisləri olacaq. Məhz bu insanlar geniş düşünməyi bacarır və qeyri-standart həllər tapa bilirlər.
Dördüncü bacarıq isə riyaziyyat və yazı yazmaqdır. Çatdercinin uşaqlarının kalkulyatorları və audio transkripsiya xidmətləri olsa da, o, yenə də onlardan vurma cədvəlini öyrənməyi və mətn yazmağı tələb edir.
Sonda o etiraf edib ki, gələcəkdə dünyanın necə dəyişəcəyini və insanların harada işləyəcəyini dəqiq proqnozlaşdırmaq çətindir. Amma əlavə edib ki, övladlarının gələcəkdə kim olacağı ilə bağlı narahat deyil — axı onun öz valideynləri də bu günkü dünyanın necə olacağını heç cür təxmin edə bilməzdilər.