Türkiyə Mərkəzi Bankı lirəni dəstəkləmək üçün 3 gündə 25 milyard dollar xərcləyib
Valyuta müdaxilələri çərçivəsində Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) martın 19-da 10 milyard dollar, martın 20-də isə daha 3 milyard dollar satıb. Valyutaya ən yüksək tələb 21 mart cümə günü müşahidə olunub və nəticədə əlavə olaraq 12 milyard dollar satılıb.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Bloomberg yazıb.
Bloomberg hesablamalarına görə, bazar şoku Türkiyə Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatlarını martın 19-dan 21-nə kimi 26,6 milyard dollar azaldaraq xalis ehtiyatlarını 23 Martda bitən həftəyə 32,4 milyard dollara düşməsinə səbəb olub. "Bloomberg Economics"in iqtisadçısı Selva Bahar Baziki yaxın gələcəkdə mərkəzi bankın müdaxilələrinin lehinə davam edəcəyinə inanır.
Türkiyədə xarici valyutaya tələbatın artması Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın əsas rəqibi Əkrəm İmamoğlunun martın 19-da həbsi fonunda başlayıb. Bunun ardınca ölkədə etirazlar baş verib və ilk gündə lirə əsas valyutalar qarşısında dəyərinin təxminən 12%-ni itirib. Nəticədə dolların məzənnəsi tarixdə ilk dəfə olaraq 41 lirəni keçib. Ertəsi gün məzənnə düzəldilib və bir dollar üçün 37-38 lirə səviyyəsində sabitləşib.
Mənbələr ötən həftəki satışlar zamanı dollara tələbatın 60%-nin xaricilərdən, 30%-nin türk korporasiyalarından və yalnız 10%-nin pərakəndə investorlardan gəldiyini bildirib.
Fatih Karahan bazarlardakı turbulentliyi müvəqqəti adlandırıb və investorları əmin edib ki, Mərkəzi Bank vəziyyəti sabitləşdirmək üçün bütün lazımi addımları atacaq.