Almaniyanın Azərbaycana yatırdığı birbaşa investisiyalar - 3 DƏFƏ ARTIB
Almaniyanın Azərbaycana yatırdığı birbaşa investisiyalar - 3 DƏFƏ ARTIBÖtən il Almaniyanın Azərbaycan iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaları 75,297 milyon dollar təşkil edib.
FED.az xəbər ver rki, bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) açıqladığı investisiyalar barədə məlumatda bildirilir.
Son bir ildə Almaniyanın Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların həcmi 48,779 milyon dollar və ya 2,83 dəfə artıb.
Xatırladaq ki, 2023-cü ildə Almaniyanın Azərbaycana birbaşa yatırımları 26,518 milyon dollar idi, 2024-də bu rəqəm 75 milyon doları keçib.
Kəskin artım nəticəsində Almaniyanın yatırımları Azərbaycana ümumi investiyalarında 1,1%-ə yüksəlib.
Ötən il almanların ölkəmizə yatırımlarının payı cəmi 0,4% idi.
Xatırladaq ki, Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırımların ümumi həcmi 2023-də 6 milyard 658 milyon dollar, 2024-cü ildə isə 7 milyard 46 milyon dollar olub.
İnvestisiya     Tarix: 22 mart 2025
İsveçrənin Davos kurortunda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda Azərbaycanı təmsil edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov beynəlxalq şirkətlərlə perspektivli görüşlərini davam etdirir. . Mikayıl Cabbarov "Bank of America"nı
Azərbaycan Pakistana 2 milyard dollar dəyərində investisiya qoyuluşunu nəzərdə tutan sazişlər imzalamağa hazırlaşır. Səudiyyə Ərəbistanı Məkkə və Mədinəyə xarici investisiyalara icazə verib. xəbər verir ki, bu müqavilələ
Bu ölkə ABŞ-a 600 milyard dollar sərmayə yatırmağı planlaşdırır
Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Salman ABŞ-a növbəti dörd il ərzində 600 milyard dollar sərmayə yatırmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb. . ByteDance süni intellektə 12 milyard dollar sərmayə yatıracaq
Azərbaycanda investisiya təşviqi sənədinin alınması üçün tələblər yumşaldılıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyası "İnvestisiya təşviqi sənədinin alınması üçün ərizənin forması"nda dəyişiklik edib. Kredit təşkilatları girov əmlaka görə əlavə vergi xərcindən - AZAD OLUNUR. xəbər verir ki
2024-cü ildə Özbəkistan 37,5 milyard dollar xarici investisiya cəlb etməyi planlaşdırır ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 25% çoxdur. Azərbaycan şirkəti Özbəkistanda 29,3 milyon dollarlıq tenderdə qalib oldu. xəbər veri
Qlobal birbaşa xarici investisiyaların həcmində azalma müşahidə edilib. Bakıda startaplar üçün investisiya forumu keçiriləcək. xəbər verir ki, 2024-cü il Dünya İnvestisiya Hesabatına görə, qlobal birbaşa xarici investisiyala