Avstraliya Ehtiyat Bankı faiz dərəcələrini sabit saxlaya bilərAvstraliya Ehtiyat Bankı (RBA) 3–4 noyabr tarixli siyasət iclasının protokollarını açıqlayaraq, daxil olan iqtisadi məlumatların gözləniləndən daha güclü olması halında nağd pul faiz dərəcəsini hazırkı səviyyədə saxlaya biləcəyini bildirib.
Biznes.az xəbər verir ki, bununla yanaşı, bank iqtisadiyyatın zəifləməsi və inflyasiyanın daha sürətlə enməsi kimi risklər səbəbindən əlavə monetar yumşalmanın mümkün olduğu ssenariləri də istisna etmir. Protokollara görə, RBA idarə heyəti mövcud 3,6%-lik nağd pul faiz dərəcəsini hələ də "bir qədər məhdudlaşdırıcı" hesab edir. Lakin investorlara verilən ipoteka kreditlərinin artması fonunda idarə heyəti bu dəyərləndirmənin dəyişə biləcəyinə işarə edib. Bank son üç ayda ardıcıl faiz endirimlərindən sonra bu ay siyasəti sabit saxlamağı seçib. RBA üzvləri bir sıra amillərin faiz dərəcəsinin sabit qalmasını şərtləndirə biləcəyini vurğulayıb. Bunlara daxili tələbin gözləniləndən daha güclü bərpası, istehlakçıların davamlı xərcləmələri və inflyasiyanın yüksək qalması daxildir. Mərkəzi bank daha yüksək inflyasiya, güclü istehlak tələbi və mənzil bazarında canlanmanın əlavə yumşalmanın tempini ləngidə biləcəyini qeyd edir.
Protokollarda üçüncü rüb üzrə inflyasiyanın gözləniləndən yuxarı gəlməsi də xüsusi vurğulanır. Bank hazırda inflyasiyanın 2026-cı ilin ortalarınadək 2–3%-lik hədəf diapazonunun üzərində qalacağını düşünür və proqnozlara görə göstərici orta nöqtə olan 2,5%-dən yüksək – təxminən 2,6% səviyyəsində sabitləşə bilər. Əmək bazarında vəziyyət isə əvvəlki narahatlıqları bir qədər yumşaldıb. Oktyabr ayında məşğulluq gözlənildiyindən daha güclü artıb və işsizlik səviyyəsi 4,3%-ə geriləyib. Bununla belə, RBA iqtisadi bərpanın gecikməsi və ya əmək bazarında nəzərəçarpacaq zəifləmə kimi risklər baş verərsə, əlavə faiz endirimlərinin zəruri ola biləcəyi ssenarilərə də açıq qaldığını vurğulayır. Bank bir daha bəyan edib ki, siyasət qərarları tam şəkildə daxil olan məlumatlardan asılı olaraq formalaşacaq və hazırda hansı ssenarinin reallaşma ehtimalının daha yüksək olduğuna dair qəti qiymətləndirmə aparmaq mümkün deyil.