Azərbaycan Türkiyəyə qaz nəqlini 2 %-ə yaxın artırıb
Azərbaycan Türkiyəyə qaz nəqlini 2 %-ə yaxın artırıbBu ilin yanvar-may aylarında Azərbaycandan Türkiyəyə ümumilikdə 4 milyard 772,06 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edilib.
Məlumata görə, bu, 2024-cü ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə 1,9 % çoxdur.
Bu müddət ərzində Azərbaycandan qaz ixracının ümumi həcmindən 4 milyard 598,41 milyon kubmetr uzunmüddətli razılaşma əsasında, 173,65 milyon kubmetr isə spot əsasında tədarük edilib.
Bu ilin may ayında isə Azərbaycandan Türkiyəyə ümumilikdə 1 milyard 56,99 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edilib ki, bu da 2024-cü ilin eyni ayı ilə müqayisədə 4,8 % çoxdur. Bu dövrdə 989,06 milyon kubmetr qaz uzunmüddətli əsasda ixrac təşkil edib, 67,93 milyon kubmetr isə spot mexanizmi üzrə olub.
Bununla da may Azərbaycan Türkiyəyə təbii qaz ixrac edən ikinci ölkə olub. Türkiyənin ümumilikdə idxal etdiyi təbii qazın 29,8 %-i Azərbaycanın payına düşüb.
Xatırladaq ki, ötən ilin may ayında Azərbaycan Türkiyəyə 1 milyard 008,58 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edib.
Təkcə may ayında Türkiyə ümumilikdə 3 milyard 539,11 milyon kubmetr həcmində təbii qaz idxal edib ki, bu da 2024-cü ilin eyni ayının göstəricisi ilə müqayisədə 22,79 % çoxdur.
Mayda Türkiyəyə qaz ixracına görə ilk yeri Rusiya tutub. Ay ərzində Rusiyadan Türkiyəyə 1 milyard 192,55 milyon kubmetr təbii qaz ixrac olunub. Bu, 2024-cü ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə 62,38 % azdır.
Mayda üçüncü yerdə İran qərarlaşıb. Bu ölkə həmin ay Türkiyəyə 791,74 milyon kubmetr qaz nəql edib. 2024-cü ilin yanvar-may ayları ilə müqayisədə İrandan Türkiyəyə qaz nəqli 33,4 % artıb.