Azərbaycanda investisiya şirkətlərinin dövriyyəsi necə dəyişib? – RƏQƏMLƏR, DİNAMİKA
Azərbaycanda investisiya şirkətlərinin dövriyyəsi necə dəyişib? – RƏQƏMLƏR, DİNAMİKABakı Fond Birjası (BFB) Azərbaycanda investisiya şirkətlərinin yanvar-mayı üzrə əməliyyatlarının həcmini açıqlayıb.
FED.az məlumata istinadən xəbər verir ki, açıqlanan dövrdə ölkədəki 11 investisiya şirkətindən 9-da əməliyyatlar aparılıb, 2 şirkətin əməliyyatı olmayıb.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4 investisiya şirkətində əməliyyatların həcminin artımı, 5 şirkətdə isə azalması müşahidə edilib.
Əməliyyatların ən sürətli artımı "İnvest-Az" investisiya şirkətində qeydə alınıb – 3 dəfəlik artımla əməliyyatlar 47,5 milyon manatdan 142,5 milyon manata yüksəlib.
"BTB Kapital" şirkətində 67%, "Unikapital" şirkətində isə 57% artım baş verib.
Azalmanın baş verdiyi investisiya şirkətləri arasında isə ən sürətli geriləmə "CPM-İnvest" investisiya şirkətində baş verib – 2,3 dəfəlik azalmadan sonra şirkətin əməliyyatları 2,8 milyard manatdan 1,2 milyard manata düşüb.