Azərbaycanın idxalı ixracından sürətli artır, müsbət saldo "əriyir"
01.01.2025 – 31.08.2025 dövründə (7 ayda) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 32 milyard 118 milyon 5 min ABŞ dolları, o cümlədən ixracın həcmi 17 milyard 65 milyon 354 min ABŞ dolları, idxalın həcmi 15 milyard 52 milyon 651 min ABŞ dolları, saldo müsbət 2 milyard 12 milyon 703 min ABŞ dolları təşkil edib.
Bu barədə Marja.az Xarici Ticarətinin Gömrük Statistikasına istinadən xəbər verir.
Xatırladaq ki, 01.01.2024 – 31.08.2024 dövründə Azərbaycanın xarici ti carət əməliyyatlarının həcmi icarət əməliyyatlarının həcmi 30 milyard 995 milyon 424 min ABŞ dolları o cümlədən, ixracın həcmi 18 milyard 231 milyon 541 min ABŞ dolları, idxalın həcmi 12 milyard 763 milyon 883 min ABŞ dolları, saldo müsbət 5 milyard 467 milyon 658 min ABŞ dolları təşkil etmişdi.
Beləliklə, Azərbaycanın idxalının həcminin ixracının həcmindən daha çox artması ilə əlaqədar olaraq xarici ticarətin müsbət saldosu 2,7 dəfə azalıb.