Bitcoin 200 min dolları keçə bilər - PROQNOZ
Bitcoin 200 min dolları keçə bilər - PROQNOZNyu-Yorkda yerləşən investisiya bankı The Benchmark Company-nin analitiki Mark Palmer, bitcoinin 136%-lik bir yüksəlişə doğru irəlilədiyini düşünür. Son analizlər göstərir ki, bitcoinin qiyməti qarşıdakı iki il ərzində kəskin şəkildə artaraq 225,000 dollara çata bilər.
FED.az xəbər verir ki, hal-hazırda 95,000 dollar səviyyəsində ticarət olunan kriptovalyutanın bu artımı əsasən institusional investorların marağı ilə əlaqələndirilir. Palmer bildirib ki, pensiya fondlarının və digər iri investorların portfellərinə bitcoin əlavə etmələri tələbi artıracaq və bunun nəticəsində qiymət daha da yüksələcək.
Palmer əlavə edib ki, əvvəlki illərdə bitcoinin qiymətinə təsir edən əsas amillərdən biri də halving (yəni bitcoin mədənçilərinin mükafatlarının yarıya endirilməsi) hadisələri olub. O, bu prosesin yaxın aylarda qiymətə müsbət təsir göstərəcəyini düşünür. Digər tərəfdən, ABŞ-da Tramp administrasiyasının ikinci dönəmində kriptovalyutalar üçün daha əlverişli mühitin yaradılması gözlənilir.
Divar küçəsi analitikləri də bitcoinlə bağlı nikbin fikirlərini artırıblar. Proqnozlara əsasən, 2024-cü ilin sonuna qədər bitcoinin qiymətinin 100,000 dollardan yuxarı qalxma ehtimalı 73%-ə çatıb. Analitiklərin fikrincə, həm tələbin artması, həm də tənzimləmə mühitinin yaxşılaşması bitcoinin növbəti illərdə daha da güclənəcəyinə işarədir.