Əhali və biznes bankların 667 milyon manat kreditini gecikdirir
Əhali və biznes bankların 667 milyon manat kreditini gecikdirirKommersiya banklarının qeyri-işlək kreditlərinin strukturu barədə məlumatları açıqlayıb.
Marja.az-ın Mərkəzi Bankın aylıq statistikasına əsasən apardığı hesablamaya görə, 31 oktyabr 2023-cü il tarixində bankların 22 milyard 459 milyon 711 min manat cəmi kredit portfelinin 666,6 milyon manatını və ya 3%-ni qeyri-işlək kreditlər təşkil edib. Sentyabrın sonunda bankların cəmi kredit portfeli 22 milyard 281 milyon 880 min manat, qeyri-işlək kreditlərin məbləği 770,2 milyon manat (3,5%) təşkil etmişdi.
VTB-də minimal faiz dərəcəsi ilə nağd kredit 10.99%-dən
O cümlədən, Oktyabr ayının sonunda əhalinin götrdüyü kreditlər olan - 6 milyard 751 milyon 334 min manat istehlak kreditlərinin 202,2 milyon manatı (3%-i), 3 milyard 461 milyon 989 min manat ipoteka kreditlərinin 37,6 milyon manatı (1,1%-i) qeyri-işlək kreditlər olub.
Oktyabrın sonunda 12 milyard 246 milyon 386 min manatlıq biznes kreditlərinin 426,7 milyon manatını və ya 3,5%-ni qeyri-işlək kreditlər təşkil edib.
Prudensial yanaşmaya əsasən, qeyri-işlək kredit dedikdə əsas borc və ya faiz borcu üzrə 90 gündən yuxarı gecikmədə olan kreditin əsas məbləği nəzərə alınır.
Qeyd edək ki, Oktyabrda "Muğanbank" ASC-nin lisenziyasının ləğv edilməsi kredit rəqəmlərinə təsir edib.
Əhali və biznes bankların 667 milyon manat kreditini gecikdirirƏhali və biznes bankların 667 milyon manat kreditini gecikdirir