Fed-in faiz endirimi və bazarlara təsiri: Analitik baxışı
Fed-in faiz endirimi və bazarlara təsiri: Analitik baxışıABŞ Federal Rezervinin (Fed) 17 sentyabr 2025-ci il tarixində faiz dərəcələrini 4%-dən 4.25%-ə endirməsi, mərkəzi bankın əmək bazarındakı zəifləməni dəstəkləmək və iqtisadi aktivliyi canlandırmaq niyyətini göstərir. Bu, 2024-cü ilin dekabrından sonra ilk dəfədir ki, faiz dərəcələri aşağı salınır.
Bazarlarda ilkin reaksiyalar müsbət oldu: ABŞ-ın əsas səhmlər indeksləri, xüsusilə texnologiya və kiçik kapitalizasiyalı şirkətlər sektorunda yüksəliş qeydə alındı. REIT-lər (əmlak investisiya fondları) və defansiv sektorlar investorların diqqətini çəkərək aktiv alımlarına səbəb oldu. Ancaq maliyyə sektoru üçün vəziyyət fərqli idi – banklar və sığorta şirkətlərinin səhmlərində müəyyən azalmalar müşahidə edildi, çünki faiz endirimi onların gəlirlilik imkanlarını məhdudlaşdırır.
Əsas narahatlıqlar inflyasiya və iqtisadi sabitlik üzərindədir: Fed sədri Jerome Powell bildirib ki, tarif siyasəti və qlobal təzyiqlər inflyasiyanın yenidən yüksəlməsinə səbəb ola bilər. Bu isə mərkəzi bank üçün ciddi risk olaraq qalır və gələcək faiz siyasətinə təsir edə bilər. Bir çox iqtisadçı Fed-in növbəti aylarda daha ehtiyatlı addımlar atacağını düşünür.
Qlobal təsirlər: Almaniyanın Bundesbank prezidenti Joachim Nagel, ABŞ-da Fed-in müstəqilliyinə təzyiqlərin maliyyə sabitliyinə mənfi təsir göstərə biləcəyini vurğulayıb. Qlobal investorlar Fed-in siyasətinə diqqətlə baxır və ABŞ bazarındakı dəyişikliklər digər regionlara da təsir göstərir.
Gələcəyə dair proqnozlar: Bazarlarda faiz endirimi müsbət qarşılanmaqla yanaşı, ekspertlər arasında inflyasiya risklərinin artması fonunda Fed-in 2026-cı ilə qədər növbəti faiz artımlarını dayandıra biləcəyi barədə fərqli fikirlər var. Bəzi analitiklər daha aqressiv endirimlərin bazarları qızışdıra biləcəyini qeyd edir.
Nəticə: Fed-in faiz endirimi, qısa müddətdə bazarları canlandırsa da, inflyasiya və iqtisadi dayanıqlılıq hələ də əsas risk olaraq qalır. İnvestorlar və şirkətlər gələcək iqtisadi göstəriciləri və mərkəzi bankın siyasətini yaxından izləməyə davam edəcək. / marja.az