İnflyasiya məsələsində ehtiyyatlı yanaşma davam edir
İnflyasiya məsələsində ehtiyyatlı yanaşma davam edirFederal Açıq Bazar Komitəsinin 16–17 sentyabr iclasının protokolları yayımlanıb. Sənədlərə görə, rəsmi şəxslərin əksəriyyəti ilin qalan hissəsində siyasətin daha da yumşaldılmasının məqsədəuyğun olacağı qənaətindədir.
Biznes.az xəbər verir ki, protokollar göstərir ki, faiz dərəcələri azaldılsa belə, inflyasiya məsələsində ehtiyyatlı yanaşma davam edir. İclas protokollarına əsasən, iştirakçıların çoxu inflyasiya proqnozlarına dair yuxarı istiqamətli riskləri vurğulayıb. Həmçinin, iştirakçıların əksəriyyəti məşğulluqla bağlı aşağı istiqamətli risklərin artdığını qeyd edib.
Bəzi Fed üzvləri sentyabr ayında faiz endiriminin edilməməli olduğunu bildiriblər. Lakin üzvlərin əksəriyyəti bu il pul siyasətinin daha da yumşaldılmasının məqsədəuyğun olacağını qeyd ediblər.
Fed, sentyabr iclasında faiz dərəcəsini dörddəbir bənd azaldaraq 4–4,25 faiz aralığına endirib və qərar 1 əleyhinə olmaqla 11 səslə qəbul edilib.