Qlobal bazarlarda son vəziyyət - GÜNƏ BAXIŞABŞ-da statistik məlumatların dərc olunması fonunda dollar major valyutalar qarşısında bir qədər bahalaşıb.
Ötən gün beynəlxalq birjalarda 1.16980 səviyyəsinə qədər bahalaşan EUR/USD valyuta cütlüyü, bu gün 1.16560 səviyyəsinə kimi ucuzlaşıb.
Qızılın qiyməti 23 iyul 2025-ci il tarixindən bəri ilk dəfə 3423$-a qədər yüksəlib, hazırda isə dəyərli metal bir qədər ucuzlaşaraq 3407$ həddində ticarət olunur.
Dünən ABŞ-ın Ticarət Nazirliyinin açıqladığı məlumatlara əsasən, ölkənin ikinci rüb üzrə ÜDM artımı illik ifadədə 3%-dən 3.3%-ə qədər yuxarıya doğru nəzərdən keçirilib. Həmçinin ölkədə işsizlik müavinəti üçün müraciət edənlərin sayı 234 min nəfərdən 229 min nəfərə azalıb.
Əlavə olaraq, bu gün Yaponiyada dərc olunan məlumatlara görə, iyul ayında ölkədə İşsizlik Səviyyəsi 2.5%-dən 2.3%-ə qədər geriləyib. İyul ayında Yaponiyanın Sənaye Sektorunda İstehsal Həcmi isə 1.6% azalıb.
Cümə axşamı ABŞ-ın "S&P 500" fond indeksi tarixdə ilk dəfə olaraq 6500 bənd həddini üzərinə qalxıb. Ekspertlərin fikrincə, ÜDM göstəricisinin proqnozların üzərində açıqlanması ABŞ fond bazarında yeni tarixi maksimumlara səbəb olub. Bu da ABŞ iqtisadiyyatında tənəzzül əlamətlərinin olmadığını göstərir. Onlar düşünürlər ki, iqtisadiyyat tam gücü ilə işləyir və bu, bazarlara ilin əvvəlində tariflərlə bağlı yaranmış narahatlıqların böyük hissəsinin əsassız olduğunu göstərir.
Bu gün Almaniyada dərc olunacaq İstehlak Qiymətləri İndeksi, İşsizlik Səviyyəsi və Pərakəndə Satış Dövriyyəsinin Həcmi investorların diqqət mərkəzində olacaq. Bundan əlavə, cümə günü ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin (FED) uçot dərəcəsi ilə bağlı qərarlarda nəzərə aldığı Şəxsi İstehlak Xərclərinin Qiymət İndeksi (PCE) dərc olunacaq. Həmçinin ABŞ əhalisinin gəlirləri və xərcləri barədə məlumat dollarının dəyərinə təsir edə bilər.