Yaponiya faiz dərəcəsini sabit saxladı
Yaponiya faiz dərəcəsini sabit saxladıYaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) çərşənbə axşamı faiz dərəcələrini sabit saxlamaq və növbəti maliyyə ilindən istiqraz alış tempini yavaşlatmaq qərarına gəlib ki, bu da mərkəzi bankın yumuşaq pul siyasətini normallaşdırmaq üçün ehtiyatlı addımlar atmağı seçdiyini göstərir.
Çərşənbə axşamı günü başa çatan iki günlük iclasında Yaponiya Mərkəzi Bankı yekdilliklə qısamüddətli faiz dərəcələrini gözlənildiyi kimi 0,5% səviyyəsində saxlayıb.
Həmçinin Bank 2026-cı ilin mart ayına qədər davam edəcək cari istiqraz alışının azaldılması planında heç bir dəyişiklik etməməyi qərara alıb və 2026-cı ilin aprelindən sonra yeni bir plan açıqlayıb.
Bu plana əsasən, 2026-cı maliyyə ilindən başlayaraq, BOJ aylıq istiqraz alışlarını rüblük 200 milyard yen azaltmağı və 2027-ci ilin mart ayına qədər aylıq alış məbləğini təxminən 2 trilyon yenə endirməyi hədəfləyir. / marja.az