Avropa Birliyi ilə İndoneziya arasında ticarət sazişi imzalanacaq
Avropa İttifaqı (Aİ) və İndoneziya illərdir davam edən danışıqlardan sonra çoxdan gözlənilən ticarət sazişini imzalamağa hazırlaşırlar. Müqavilə İndoneziyanın Aİ-yə ixracatının 80%-nə tətbiq edilən tarifləri ləğv etməklə iki ölkə arasında ticarəti əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq məqsədi daşıyır.
Biznes.az xəbər verir ki, 2016-cı ilin iyul ayından müzakirə edilən saziş Avropa komissarı Maroş Şefçoviçin İndoneziyaya səfəri zamanı imzalanacaq.
İndoneziya İqtisadi İşlər Nazirliyinin sözçüsü Haryo Limansetonun sözlərinə görə, saziş ayaqqabı, tekstil, geyim, palma yağı, balıqçılıq, bərpa olunan enerji və elektriklə işləyən avtomobillər kimi əmək tutumlu sektorlar üçün vergiləri ləğv edəcək.
Nazirlik, sazişin beş il ərzində ikitərəfli ticarəti ikiqat artıracağını və İndoneziyanın 27 üzvlü Aİ bazarına çıxışını artıracağını proqnozlaşdırır. Limanseto, razılaşmanın hər iki tərəfin bizneslərinə "mənəvi faydalar" verəcəyini və İndoneziyanın davamlılıq təcrübələrinə sadiqliyini gücləndirəcəyini söyləyib.