Azərbaycana avtomobil idxalında "partlayış" yaşanır — Yeni rekorda doğru gedir
2025-ci ilin 9 ayı ərzində (yanvar-sentyabr) Azərbaycana 1 milyard 605 milyon 21 min dollar dəyərində 85 min 257 ədəd nəqliyyat vasitəsi (avtomobil) idxal olunub.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, Azərbaycana avtomobillərin idxalı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 336 milyon 585 min dollar və ya 26,5%, miqdar ifadəsilə 18 min 972 min ədəd və ya 28,6% artıb.
2025-ci ilin 9 ayında ölkəmizə 1 milyard 431 milyon 843 min dollar dəyərində 78 min 205 ədəd minik avtomobili idxal olunub (ötən ilin eyni dövründə 1 milyard 105 milyon 538 mi dolar dəyərində 59 min 479 ədəd minik avtomobili idxal edilmişdi).
2025-ci ilin 9 ayı ərzində Azərbaycana 45 min 987 ədəd hibrid, plagin-hibrid və tam elektrik nəqliyyat vasitəsi idxal olunub. Bu idxal üçün 916 milyon 829 min dollar sərf edilib.