Azərbaycanın 2026–2029-cu illər üzrə dövlət büdcəsi proqnozları: gəlirlər artacaq, xərclər yüksələcək
Azərbaycanın 2026–2029-cu illər üzrə dövlət büdcəsi proqnozları: gəlirlər artacaq, xərclər yüksələcəkAzərbaycan hökuməti 2026-cı il və sonrakı üç il üçün dövlət və icmal büdcələrinin ortamüddətli proqnoz göstəricilərini açıqlayıb. Mövcud büdcə qaydası və neftin qiymətinə dair qəbul edilmiş proqnozlara əsasən, növbəti illərdə həm gəlirlər, həm də xərclər artmaqda davam edəcək.
Gəlirlər və xərclər arasında fərq azalır
Marja.az 2026-cı il və sonrakı üç il üçün dövlət və icmal büdcələrinin ortamüddətli proqnoz göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, 2024-cü ildə icmal büdcənin gəlirləri 47 milyard 965 milyon manat, xərcləri isə 42 milyard 840 milyon manat olub. Nəticədə büdcə 5 milyard 125 milyon manatlıq profisitlə (artıqla) icra edilib.
2025-ci il üçün təsdiq olunmuş büdcə göstəricilərinə görə, gəlirlər 43 milyard 950 milyon manat, xərclər isə 47 milyard 629 milyon manat təşkil edir. Bu isə 3 milyard 679 milyon manatlıq kəsir deməkdir.
Ortamüddətli dövrdə xərclərin artımı davam edəcək
Proqnozlara əsasən, 2026-cı ildə dövlət büdcəsinin gəlirləri 44 milyard 969 milyon manat, xərcləri isə 48 milyard 839 milyon manat səviyyəsində gözlənilir. Büdcə kəsirinin təxminən 3 milyard 870 milyon manat olacağı ehtimal edilir.
Sonrakı illərdə də xərclərin artımı davam edəcək:
2027-ci il: gəlir – 47 milyard 162 milyon manat, xərc – 49 milyard 897 milyon manat;
2028-ci il: gəlir – 48 milyard 371 milyon manat, xərc – 51 milyard 359 milyon manat;
2029-cu il: gəlir – 50 milyard 422 milyon manat, xərc – 52 milyard 182 milyon manat.
Bu dövr ərzində kəsirin 1,7–3 milyard manat arasında dəyişməsi proqnozlaşdırılır ki, bu da dövlətin iqtisadi aktivliyinin qorunmasına yönəlmiş sosial və infrastruktur xərclərlə əlaqələndirilir.
Gəlirlər və xərclər arasındakı fərqin nisbətən azalması hökumətin maliyyə sabitliyini qorumaq və sosial layihələrə yönəlik xərcləri artırmaq siyasətindən irəli gəlir.
Eyni zamanda, qeyri-neft gəlirlərinin payının artması və dövlət investisiyalarının prioritet istiqamətlərə yönəldilməsi ortamüddətli dövrdə fiskal davamlılığı gücləndirəcək.
Hökumətin əsas məqsədi sosial müdafiə xərclərini artırmaqla yanaşı, büdcə intizamını qorumaq və maliyyə dayanıqlığını təmin etməkdir.