Çinin idxalı gözləniləndən artıb
Çinin ixracı sentyabr ayında illik müqayisədə 8,3 faiz artaraq bazar gözləntilərini üstələyib. İxracdakı artım, avqust ayındakı 4,4 faizlik yüksəlişin üzərinə çıxaraq iqtisadçıların 6,0 faizlik artım proqnozundan daha yüksək olub.
Biznes.az xəbər verir ki, Gömrük İdarəsinin açıqladığı rəsmi məlumatlara əsasən, Çinin idxalı sentyabr ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,4 faiz artıb. Bu göstərici, avqustdakı 1,3 faizlik artımı xeyli geridə qoyub. İqtisadçılar idxalın cəmi 1,0 faiz artacağını proqnozlaşdırırdılar.
Sentyabr ayında Çinin ticarət artıqlığı 90,45 milyard dollar təşkil edib. İqtisadçılar, avqustda 102,3 milyard dollar olan ticarət artıqlığının sentyabrda 98,1 milyard dollara enəcəyini gözləyirdilər.
Yuanla ifadə edilən göstəricilərə görə, yanvar–sentyabr dövründə ixrac illik müqayisədə 7,1 faiz artıb, idxal isə 0,2 faiz azalıb. Sentyabr ayında isə yuan əsasında ixrac 8,4 faiz, idxal isə 7,5 faiz yüksəlib. Ticarət artıqlığı 645,5 milyard yuan səviyyəsində qeydə alınıb.