Əhali tərəfindən Azərbaycana 1.4 milyard dollarlıq məhsul idxal edilib
2025-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində fiziki şəxslər tərəfindən Azərbaycana idxal olunan mal və məhsulların dəyəri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9.6% artaraq 1 milyard 393.8 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Dövlət Gömrük Komitəsindən verilən məlumata görə, bu da ölkənin cəmi idxalının 9.26%-ni əhatə edib.
Eyni zamanda, bu müddətdə fiziki şəxslər tərəfindən ixrac 76.7 milyon ABŞ dolları olub ki, bu da cəmi ixracın 0,45%-i deməkdir. Məlumata əsasən, hesabat dövründə fiziki şəxslər tərəfindən ixrac ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 13.8% azalıb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində Azərbaycanın ümumi məhsul ixracı 17.1 milyard ABŞ dolları, idxalı isə 15.1 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 21 avqust 2020-ci il tarixli 303 nömrəli qərarı ilə vətəndaşın şəxsi məqsədlər üçün gömrük rüsumu ödəmədən bir ay ərzində xaricdən beynəlxalq poçt göndərişləri və ya daşıyıcı şirkət vasitəsilə vasitəsilə sifariş etdiyi bağlamanın dəyəri 1000 ABŞ dollarından 300 ABŞ dollarına endirilib.