İranda yeni qaz ehtiyatı aşkar edildi
İran ölkənin cənubunda 10 trilyon kub fut (283 milyard kubmetr) təbii qaz ehtiyatı aşkar etdiyini açıqlayıb. İran dövlət televiziyasının məlumatına görə, neft naziri Mühəssin Paknejad Fars əyalətinin cənubundakı Pazen Qaz Yatağında böyük qaz ehtiyatı aşkar edildiyini bildirib.
Biznes.az xəbər verir ki, Paknejad bu barədə qeyd edib ki:
"Fars əyalətinin cənubundakı Pazen yatağından başlayaraq Buşehrin şimalına qədər uzanan ərazidə aparılan kəşfiyyat işləri bu mühüm kəşfə səbəb olub".
Nazir əlavə edib: "Bu yataqda 10 trilyon kub fut (283 milyard 168 milyon kubmetr) qaz var və əgər 70 faiz bərpa olunma səviyyəsini nəzərə alsaq, ən azı 7 trilyon kubmetrə çata bilərik."
İranlı nazirin sözlərinə görə, yeni ehtiyatlar gələcək illərdə İranın enerji böhranının həllinə kömək edə bilər.
ABŞ Enerji İnformasiya İdarəsinin (EIA) 2021-ci il hesabatına görə, Rusiya 47 trilyon kubmetr sübut olunmuş təbii qaz ehtiyatı ilə dünyada birinci yerdə dayanarkən, İran 34 trilyon kubmetrlik ehtiyatla ikinci yerdə qərarlaşıb.
Dünyadakı sübut olunmuş qaz ehtiyatlarının 17 faizinə sahib olan İran böyük qaz yataqlarını inkişaf etdirmək üçün sərmayələrə ehtiyac duyur, lakin ABŞ-ın birtərəfli sanksiyaları Qərb şirkətlərinin bu ölkə ilə hər hansı kommersiya razılaşması bağlamasının qarşısını alır.
ABŞ 2018-ci ildə İranın neft sənayesinə və ixracatına yenidən sanksiyalar tətbiq etdikdən sonra Fransanın enerji şirkəti Total İrandan çıxmışdı.
Digər tərəfdən, dünyanın ən böyük təbii qaz və neft ehtiyatlarına malik ölkələrindən biri olan İranda son aylarda iqtisadi sanksiyaların ağır təzyiqi, qeyri-kafi infrastruktur yatırımları və sürətlə artan enerji tələbi səbəbindən enerji kəsintiləri baş vermişdi.