"Mənzil xərcləri gözlənilməz şəkildə artarsa, inflyasiya proqnozu dəyişəcək"
"Mənzil xərcləri gözlənilməz şəkildə artarsa, inflyasiya proqnozunu dəyişdirəcək".
Biznes.az xəbər verir ki, bunu Fed İdarə Heyətinin üzvü Stephen Miran bildirib.
Miran cümə günü Bloomberg televiziyasına verdiyi müsahibədə, Prezident Donald Tramp dövründə daha sərt miqrasiya siyasətləri və orta kirayə qiymətlərindəki meyllər kimi faktorların mənzil inflyasiyasını azaldacağını bir daha vurğulayıb:
"Kirayələri əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq bir şok baş verərsə, mənim sahib olduğum yumşaq inflyasiya proqnozu buna uyğun şəkildə tənzimlənməlidir".
Miran ötən ay Fedin faiz dərəcələrini aşağı faiz endirmə qərarına qarşı çıxaraq, bunun əvəzinə daha böyük, yarım faiz bəndi endirim edilməsini üstün tutmuşdu. O, Fed rəsmilərini, iqtisadi fəaliyyəti nə təşviq edən, nə də məhdudlaşdıran neytral səviyyəyə gətirmək üçün sürətli şəkildə bir sıra böyük endirimlər tətbiq etməyə çağırmışdı.
Miran bildirib: "Mənim baxışım budur ki, əgər siyasət balansdan çıxıbsa, onu münasib və kifayət qədər sürətli bir tempi ilə tənzimləmək lazımdır".
Mərkəzi bankın faiz siyasətinin mövcud səviyyəsinə gəlincə isə o deyib: "Hələ bir gün də orada saxlasanız, böhran olmayacaq, amma bir il orada saxlasanız, problemləriniz olacaq."
Miran, Fedin növbəti iclasa qədər zəruri məlumatlara sahib olacağına ümid etdiyini bildirib. O, inflyasiya gözləntilərinin münasib səviyyədə sabitləşdiyini və tariflərdə geniş miqyaslı inflyasiya artımı müşahidə etmədiyini qeyd edib. Miran əlavə edib ki, Tramp ondan heç vaxt konkret bir siyasət addımı atmasını tələb etməyib.