Pomidorun Azərbaycana qazandırdığı xarici valyuta artıb
Pomidorun Azərbaycana qazandırdığı xarici valyuta artıb2025-ci ilin ilk 4 ayı ərzində Azərbaycandan 74 milyon 732 min dollar dəyərində 60 min 148 ton pomidor ixrac edilib.
Pomidorun Azərbaycana qazandırdığı xarici valyuta artıb2024-cü ilin ilk 4 ayı ərzində Azərbaycandan 71 milyon 167 min dollar dəyərində 52 min 175 ton pomidor ixrac edilmişdi.
Beləliklə, Azərbaycandan pomidor ixracı dəyər ifadəsilə 3 milyon 565 min dollar və ya 5%, miqdar ifadəsilə 7 min 973 ton və ya 15,3% artıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yaydığı məlumata görə, Xarici bazarlara tərəvəz ixracında 5,8% artım qeydə alınıb. Bu ilin ilk dörd ayı ərzində ölkəmizdən tərəvəz ixracında ötən ilin müvafiq dövrqü ilə müqayisədə 5,8% artım qeydə alınıb.  Yanvar-aprel aylarında xarici bazarlara 80,416,5 min ABŞ dolları dəyərində 71,466.1 ton tərəvəz məhsulları ixrac edilib. İxrac olunan məhsullar arasında pomidor, xiyar, kartof, soğan, sarımsaq, yerkökü və s. üstünlük təşkil edir.