Sentyabr ayı inflyasiyası 3,23 faiz olub
Sentyabr ayı inflyasiyası 3,23 faiz olubTürkiyədə sentyabr ayında aylıq inflyasiya 3,23 faiz, illik inflyasiya göstəricisini isə 33,29 faiz olaraq açıqlanıb.
Biznes.az xəbər verir ki, ötən ay illik inflyasiya 32,95 faiz idi. Məlumatları dəyərləndirən Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə naziri Mehmet Şimşek, inflyasiyanın bazar gözləntilərinin üzərində reallaşmasında qida qiymətlərinin həlledici rol oynadığını bildirib:
"Mövsümi təsirlərin azalması və həyata keçirdiyimiz təklif yönümlü siyasətlər sayəsində proqramımızın prioriteti olan deinflyasiyanın davamlılığını təmin edəcəyik".
Sentyabr ayında illik əsasda da artım müşahidə olunub. Sentyabrda istehsalçı qiymətlərinə baxıldıqda, aylıq əsasda 2,52 faiz, illik əsasda isə 26,59 faiz artım qeydə alınıb.
Sentyabr ayında məktəblərin açılması ilə təhsil xərclərinin artması inflyasiya göstəricilərinə də mövsümi təsir kimi əks olunub. Türkiyə Statistika Qurumunun (TÜİK) məlumatlarına görə, əsas xərclər qrupları üzrə sentyabr ayında ən yüksək artım 17,90 faizlə təhsil qrupunda qeydə alınıb. Təhsilin inflyasiyaya təsiri 0,48 faiz olub. Ən yüksək paya malik üç əsas xərclər qrupunun aylıq dəyişikliklərinə baxıldıqda isə aşağıdakı mənzərə ortaya çıxıb:
Qida və spirtsiz içkilərdə inflyasiya 4,62 faiz, nəqliyyatda 2,81 faiz, yaşayış sektorunda isə 2,56 faiz artım göstərib.
Müvafiq əsas qrupların aylıq dəyişikliklərə təsiri isə belə olub: