Şüvəlanda italyanlar ilə Tədris və Laboratoriya Mərkəzi yaradılacaq
İtaliyanın elektrik enerjisi istehsalı üçün turbin və generator istehsal edən "Ansaldo Energia" şirkətinin nümayəndə heyəti ADA Universitetində olublar.
Marja xəbər verir ki, İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində ADA Universiteti, "AzərEnerji" ASC, "Ansaldo Energia" və Turin Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən "AzərEnerji"nin Şüvəlandakı "Şimal" Elektrik Stansiyasının ərazisində Tədris və Laboratoriya Mərkəzi yaradılacaq. Burada qlobal çağırışlara cavab verəcək yeni texnologiyaları çevik mənimsəyən, rəqabətqabiliyyətli, yüksəkixtisaslı peşəkar kadrların hazırlanması təmin ediləcək.
İtaliyanın "Ansaldo Energia" şirkətinin rəhbəri Fabbrizio Fabrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti yeni tikilən Mingəçevirdəki "Azərbaycan" İstilik Elektrik Stansiyası ilə tanış olmaq üçün Azərbaycana gəliblər. Mingəçevirdəki "Azərbaycan" İstilik Elektrik Stansiyasının ərazisində inşa edilən 1280 meqavatlıq yeni elektrik stansiyasına artıq İtaliyanın Ansaldo Energia şirkəti tərəfindən istehsal olunan 2 ədəd qaz turbini və 2 ədəd generator gəmiyə yüklənərək Azərbaycana göndərilib və Bakıdakı limandan ən ağır yüklərin daşınmasını həyata keçirən xüsusi qoşqulu vasitələrlə Mingəçevirə daşınıb. / marja.az