Azərbaycanın TDT ölkələri ilə 11 aylıq ticarət dövriyyəsinin dəyəri məlum olub
Azərbaycanın TDT ölkələri ilə 11 aylıq ticarət dövriyyəsinin dəyəri məlum olubBu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrlə ticarət dövriyyəsinin dəyəri 6,3 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Bunu iqtisadiyyat nazirinin I müavini Elnur Əliyev Bakıda keçirilən Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyinin Baş Assambleyasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, bunun 3,7 milyard ABŞ dolları Azərbaycanın ixracının payına düşüb.
"Hesab edirəm ki, ixrac potensialımız daha çoxdur və bu istiqamətdə reallaşdırılan təşəbbüslərin səmərəliliyini artırmalıyıq", – deyə Azərbaycan rəsmisi qeyd edib.
O əlavə edib ki, bu xüsusda Orta Dəhlizin vacibliyi önə çıxır: "Türk dövlətlərinin birgə icra etdiyi layihələr və ticarətin asanlaşdırılması üzrə islahatlar Orta Dəhlizin rəqəmsallaşdırılmasını artırır. Bu da öz növbəsində regionda yük daşımalarına və ticarətin dinamikasına müsbət təsir göstərir. Enerji və nəqliyyat sahələrindəki əməkdaşlığımız təkcə türk dövlətlərinin yerləşdiyi regionda deyil, eləcə də qlobal müstəvidə əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olub. Birgə reallaşdırılan nəhəng enerji layihələri regional enerji mənzərəsini yenidən formalaşdırıb və Avropanın ənənəvi enerji mənbələrindən asılılığını azaldıb". / banker.az
Maraqlı     Tarix: 26 dekabr 2024
Toksik məhsuldarlıq tələsi: niyə hər anı fayda ilə keçirməyə meyilliyik?
Bir çoxumuz başa düşürük ki, iş və şəxsi həyat arasında tarazlıq olmadan nə peşəkar fəaliyyətdən, nə də asudə vaxtdan tam fayda əldə etmək mümkün deyil. İndiyə kimi səlahiyyətlərimizi ötürməyi, vacib bir şeyi əldən vermə
"SpaceX" raketi 22 "Starlink" minipeykini orbitə çıxarıb
"Falcon 9" daşıyıcı aparatı 22 "Starlink" minipeykdən ibarət partiyanı uğurla orbitə çıxarıb. Bu barədə "SpaceX" tərtibatçı şirkəti məlumat yayıb. Qeyd olunub ki, raket Kaliforniyadakı Vandenber
Azərbaycan məktəblərində müəllim çatışmazlığı yoxdur
"Azərbaycanda ümumilikdə məktəblərdə müəllim çatışmazlığı yoxdur". Bunu jurnalistlərə açıqlamasında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev deyib. VTB-də minimal faiz dərəcəsi ilə nağd kredit 10.49%-dən. Nazirin sözlərin
2025-ci ildə robotlar 85 milyondan çox iş yerini ələ keçirə bilər
Dünya İqtisadi Forumunun məlumatına görə, 2025-ci ildə robotlar əvvəllər insanlar tərəfindən tutulmuş 85 milyondan çox işi ələ keçirə bilər. Marja xəbər verir ki, 3 il əvvəl özünün insanabənzər (humanoid) robotları "Tesl
Azərbaycanda daxildə emal xüsusi gömrük proseduru hesabına ixrac 62% artıb
2024-cü ildə Azərbaycanda daxildə emal xüsusi gömrük prosedurundan yararlanmaqla ixrac olunan malların ümumi dəyəri 2023-cü illə müqayisədə 61,9% artaraq 455 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bunu iqtisadiyyat naziri Mikayı