Azərbaycanın xarici ticarətində mənfi vəziyyət
2025-ci ilin 9 ayında (yanvar-sentyabr) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 35 milyard 375 milyon 496 min ABŞ dolları təşkil edib.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, o cümlədən ixracın həcmi 18 milyard 606 milyon 494 min ABŞ dolları, idxalın həcmi 16 milyard 769 milyon 2 min ABŞ dolları, müsbət saldo 1 milyard 837 milyon 493 min ABŞ dolları olub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2024-cü ilin 9 ayında Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 34 milyard 498 milyon 170 min ABŞ dolları, o cümlədən ixracın həcmi 19 milyard 854 milyon 929 min ABŞ dolları, idxalın həcmi 14 milyard 643 milyon 240 min ABŞ dolları, müsbət saldo 5 milyard 211 milyon 689 min ABŞ dolları təşkil etmişdi. Beləliklə, Azərbaycanın xarici ticarət saldosu 2,8 dəfə azalıb.
Sentyabrda Azərbaycanın ixracının həcmi 1 milyard 541 milyon 220 min dollar, idxalının həcmi 1 milyard 716 milyon 313 min dollar, mənfi saldo 175 milyon 93 min dollar olub.
Qeyd edək ki, fevral və aprel aylarında da Azərbaycanın xarixi ticarət saldosu mənfidə olmuşdu.