Əmək bazarındakı zəifləmə inflyasiyadan daha böyük risk daşıyır
Əmək bazarındakı zəifləmə inflyasiyadan daha böyük risk daşıyırMinneapolis Federal Ehtiyat Bankının (Fed) sədri Nil Kaşkari bildirib ki, zəifləyən əmək bazarı iqtisadiyyat üçün ani inflyasiya artımından daha böyük risk yaradır.
Biznes.az xəbər verir ki, Kaşkari xəbərdarlıq edib ki, hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması zamanı bəzi məlumatların açıqlanmaması iqtisadi artım sürətini qiymətləndirməyi çətinləşdirir və siqnalların yanlış şərh olunması siyasət səhvlərinə yol aça bilər:
"Əmək bazarının kəskin şəkildə zəifləməsi və ya inflyasiyanın yüksəlməsi ehtimalını böyük hesab etmirəm, lakin bu iki risk arasında inflyasiyada güclü artımdansa əmək bazarında mənfi sürpriz ehtimalı daha yüksəkdir. Digər tərəfdən, hansı səhvi etməyimizin daha real olduğunu təxmin etsəm, iqtisadiyyatın əslində olduğundan daha çox yavaşladığını düşünmək ehtimalımızın daha yüksək olduğunu deyərdim".
Kaşkari, inflyasiya səviyyəsinin 4 və ya 5 faizə yüksəlməsini mümkün saymadığını qeyd edib:
"Çünki tarif dərəcələrinin hansı inflyasiyaya çevrildiyini hesablamaq mümkündür. Buna görə düşünürəm ki, inflyasiya riski daha çox davamlılıq riskidir, yəni birdəfəlik hadisə deyil.
O, çıxışında əlavə edib ki, federal hökumətin bağlanması səbəbindən rəsmi iqtisadi məlumatların açıqlanması geciksə də, Fed siyasətçiləri özəl mənbələr və yerli icma müşahidələri vasitəsilə iqtisadi vəziyyət barədə kifayət qədər dəqiq təsəvvürə malikdirlər.
Kaşkari deyib:
"Bağlanma davam edərkən vəziyyəti idarə edə bilərik. Ancaq bu nə qədər uzun çəkərsə, iqtisadiyyatı düzgün oxuduğumuza olan inamım bir o qədər azalır, çünki etibar etdiyimiz ‘qızıl standart’ hökumət məlumatlarının yerini heç nə tuta bilməz".