Azərbaycanda stolüstü kompüter istehsalı 4 dəfəyə yaxın artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda kompüter, elektron və optik məhsulların, elektrik avadanlıqlarının istehsalı sahələrində 35,3 milyon manatlıq məhsul istehsal olunub. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin aylı
Azərbaycan bu il Rusiyaya 29 min tona yaxın pomidor ixrac edib
Bu ilin əvvəlindən Azərbaycan Rusiyaya 28,7 min ton pomidor tədarük edib. Rusiya Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarəti üzrə Federal Xidmətinə ("Rosselxoznadzor") məlumat yayıb. Martın 23-nə olan vəziyyətə görə, Azərbayca
"S&P Global Ratings"in "Avro Bölgəsi 2025-ci ilin 2-ci rübü: Qeyri-müəyyənlik dünyası" adlı hesabatı dərc olunub. -ın məlumatına görə, qurum ABŞ-ın tarifləri və digər qeyri-müəyyənliklərin mümkün təsirlər
2025-ci ilin ilk 2 ayı ərzində (yanvar-fevral) Azərbaycandan 26 milyon 721 min dollar dəyərində 22 min 739 ton pomidor ixrac edilib. Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin statistikasına istinadən xəbər verir. . Mqayisə üç
Azərbaycanda tikinti materiallarının istehsalı azalıb
Tikinti materiallarının istehsalı sahəsində 2025-сi ilin yanvar-fevral aylarında istehsalın ümumi dəyəri 187,6 milyon manat olmaqla, əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12,3 faiz azalmışdır. . Bu barədə Dövlət Statistik
Azərbaycanda tütün məmulatlarının istehsalı 25,4 faiz azalıb
2025-сi ilin yanvar – fevral ayları ərzində, əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə qida məhsullarının istehsalında 10,7 faiz, içki istehsalında 5,4 faiz artım, tütün məmulatlarının istehsalında isə 25,4 faiz azalma müşahid
2025-ci ilin mart ayının 1-nə respublika üzrə uçotda olan 1 milyon 611 min 30 vergi ödəyicisinin 87 faizi fiziki şəxslər, 13 faizi hüquqi şəxslər və digər təşkilatlar olub. Dövlət Vergi Xidmətinin yaydığı məlumata görə, ötə
1 mart 2025-ci il tarixə aktiv vergi ödəyicilərinin sayı ilin əvvəli ilə müqayisədə 0,2 faiz artaraq 808,4 min, aktiv ƏDV ödəyicilərinin sayı isə 2,4 faiz artaraq 54,1 min təşkil edib. Bu barədə Marja-ya Dövlət Vergi Xidmətində
Martın 18-də Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyində 2025-ci ildə qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş geniş kollegiya iclası keçirilib. Maliyyə Nazirliyinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, Nazirliyin struktur bölmələrinin
2024-cü ildə "Azeri Light" markalı Azərbaycan neftinin 1 barelinin orta ixrac qiyməti təxminən 84 ABŞ dolları təşkil edib. Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankında keçirilən mətbuat konfransında qurumun Statistika departamentini
2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində (ilk 2 ayda) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının cəmi dəyəri 8 milyard 904 miylon 491 min ABŞ dolları təşkil edib. Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir
Qlobal bazarlarda son vəiyyət - GÜNƏ BAXIŞ
Həm Trampın tarif siyasəti, həm də Amerikada proqnozların altında açıqlanan İstehlak Qiymətləri İndeksi və İstehsal Qiymətləri İndeksi göstəriciləri ötən həftə ərzində də dolları təzyiq altında saxlamağa davam etdi. Xüsusil
Yanvarda orta maaş 1063 manata yaxınlaşıb
Dövlət Statistika Komitəsi iqtisadiyyatda işləyənlərin sayı və əməkhaqqı barədə məlumatları açıqlayıb. Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin yanvar ayında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqq
Ötən il su ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi üçün yarım milyard manatdan çox vəsait xərclənib. Bu, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə hesabatında əksini tapıb. Məlumata görə, ötən il bu məqsədlər üçün dövlət büdcəsində
77 mindən çox vergi ödəyicisində 151 minə yaxın vergi yoxlaması - ƏLAVƏ 1,2 MİLYARD VERGİ HESABLANIB
2024-cü ildə Azərbaycanda 77,3 min vergi ödəyicisinə 150,6 min kameral vergi yoxlaması əsasında 1 milyard 168,9 milyon manat əlavə vergi hesablanıb. Bu barədə Nazirlər Kabinetinin 2024-cü ildə fəaliyyəti haqqında hesabatd
2024-cü il ərzində Azərbaycan ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin biznes əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, ölkə iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunun təbliğ edilməsi məqsədilə ümumilikdə 5
2025-ci il 1 yanvar tarixinə ixrac olunmuş malların müqabilində 180 gün ərzində ölkəyə qaytarılmayan xarici valyuta vəsaitlərinin məbləği 2 milyard 407 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzr