"Naxçıvanbank"ın kredit portfelinin böyük hissəsini əldə etmişik"
"Kapital Bank" ASC "Naxçıvanbank" ASC-nin kredit portfelinin böyük hissəsini əldə edib. İndiyədək əldə edilmiş portfelin cəmi məbləği təxminən 184 milyon manatdır.
Marja.az xəbər verir ki, bunu keçirilən mətbuat konfransında "Kapital Bank" ASC-nin İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktoru Fərid Hüseynov bildirib.
Bankın Sədri vurğulayıb ki, kredit portfelinin əldə edilməsi kredit müştərilərinə də rahatlıq yaradacaq:
"Mən "Naxçıvanbank"ın taleyilə bağlı məsələni şərh etmək istəməzdim. Biz "Naxçıvanbank"ın nə depozit portfelini, nə də səhmlərini almırıq. Lakin, həm "Kapital Bank", həm də "Naxçıvanbank" üçün bir fürsət idi: Biz "Naxçıvanbank"ın kredit portfelinin böyük hissəsini əldə etmişik. Ötən ilin sonuna əldə edilmiş məbləğ 62 milyon manat olmuşdu. O vaxt yalnız istehlak kreditləri portfeli idi. Toplam isə, bu günədək 184 milyon manata yaxın kredit portfeli "Kapital Bank"a ötürülüb. Onun 84,5 milyon manatı korporativ kreditlər portfeli, digəri isə qeyri-korporativ kreditlər portfelidir. Əqd artıq bağlanılıb. Bu, bütün tərəflər üçün –  həm "KapitalBank" üçün, həm "Naxçıvanbank" üçün, həm də müştərilər üçün rahatlıq yaradacaq".
Qeyd edək ki, "Naxçıvanbank" ASC-nin bank olmayan kredit təşkilatına (BOKT) çevrilməsi məsələsinin də gündəmdə olduğu açıqlanıb.