Bütün avtomobil idxalları: 25%​
Bu tədbirlər ABŞ-ın ticarət kəsirini azaltmaq və daxili istehsalı təşviq etmək məqsədi daşıyır.
Trampın açıqlamaları fonunda Dolları indeksi 0.7% geriləyib. Dollar avro qarşısında 0.5%, funt sterlinq qarşısında isə 0.6% zəifləyib. Yaponiya yenası və isveçrə frankı da dollar qarşısında kəskin bahalaşdı. Lakin, ABŞ dolları Kanada dollarına qarşı 0.2% yüksəlib.​
EUR/USD məzənnəsi 1.09500, GBPUSD məzənnəsi 1.31000 səviyyəsinə yüksəlib. ​USDJPY və USDCHF cütlükləri isə müvafiq olaraq 147.000 və 0.87000 hədlərinə kimi ucuzlaşıb.
Dünya ticarətində artan gərginliklər fonunda investorların təhlükəsiz aktivlərə yönəlməsi nəticəsində qızılın qiyməti 3.160$-a kimi yüksələrək tarixi maksimumunu növbəti dəfə yenilədi. Hazırda 3128$-dan təklif olunan qiymətli metalın qiyməti 3100$ həddinin üzərində qalmağı bacarsa, atrım tendensiyası 3170$-a kimi davam edə bilər.
Bugün Amerikada, Avrozonada, Almaniyada və İngiltərədə açıqlanacaq Biznes Aktivliyi İndeksi (PMİ) göstəriciləri birjalarda qiymətlər yön verə biləcək əsas xəbərlər hesab edilir.