S&P Avrozonanın iqtisadi artım proqnozunu aşağı saldı
"S&P Global Ratings"in "Avro Bölgəsi 2025-ci ilin 2-ci rübü: Qeyri-müəyyənlik dünyası" adlı hesabatı dərc olunub.
Marja.az-ın məlumatına görə, qurum ABŞ-ın tarifləri və digər qeyri-müəyyənliklərin mümkün təsirləri səbəbindən bu il Avrozona üçün iqtisadi artım proqnozunu əvvəlki 1,2% faizdən 0,9 faizə endirib. Bununla belə, Almaniya və Avropa İttifaqında (Aİ) fiskal stimullaşdırma tədbirləri sayəsində 2026-cı ildən etibarən iqtisadi artımda əhəmiyyətli canlanma gözlənilir.
Avropa Mərkəzi Bankının ilin son faiz endirimini iyun ayında edərək faiz dərəcəsini 2,25 faizə endirə biləcəyi proqnozlaşdırılsa da, faiz artımlarının 2026-cı ilin ikinci yarısında da ola biləcəyi təxmin edilir.
S&P Global Ratings-in Avropa, Yaxın Şərq və Afrika üzrə baş iqtisadçısı Sylvain Broyer, iqtisadi perspektivin qeyri-müəyyən olduğunu söyləyib və əlavə edib: "Buna görə ABŞ tariflərinin nəticəsi ilə bağlı bir neçə fərqli ssenarini qiymətləndiririk. Tariflərin təsirli olduğu bir ssenaridə, iqtisadi artım bu il 0,5 faiz, 2026-cı ildə isə 1,2 faiz təşkil edə bilər".