S&P Global Fransanın kredit reytinqini aşağı salıb
S&P Global Fransanın kredit reytinqini aşağı salıbS&P, Fransanın ümumi dövlət borcunun 2028-ci ildə ÜDM-in 121 faizinə çatacağını gözləyir.
Biznes.az xəbər verir ki, qurum, 2026-cı il üçün nəzərdə tutulan büdcə layihəsi parlamentə təqdim olunsa da, hökumətin maliyyə vəziyyəti ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin yüksək səviyyədə qalmağa davam etdiyini vurğulayıb.
Reytinq agentliyi bildirib ki, siyasətdəki qeyri-müəyyənlik investisiya fəaliyyətinə, özəl istehlaka və iqtisadi artıma mənfi təsir göstərərək Fransa iqtisadiyyatına zərbə vura bilər.
S&P-nin fikrincə, əlavə büdcə kəsirini azaltmaq üçün mühüm tədbirlərin görülməməsi halında Fransada büdcə konsolidasiyası əvvəl gözlənildiyindən daha yavaş baş verə bilər. Qurum növbəti üç il ərzində Fransada büdcə kəsirlərinin yüksək səviyyədə qalacağını proqnozlaşdırır.