Türkiyənin qısamüddətli xarici borc ehtiyatı azalıb
Türkiyənin qısamüddətli xarici borc ehtiyatı əvvəlki ayla müqayisədə 0,7% azalıb.
Biznes.az xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə Respublikası Mərkəzi Bankı (TCMB) tərəfindən açıqlanan hesabatda bildirilib.
TCMB-nin məlumatla bağlı açıqlamasında deyilir:
"Türkiyənin Qısamüddətli Xarici Borc (QXXB) ehtiyatı əvvəlki aya nisbətən 0,7% azalaraq 2025-ci ilin avqust ayı etibarilə 169,8 milyard ABŞ dollar olub.
Əsl müddətdən asılı olmayaraq, ödənişinə 1 il və ya daha az vaxt qalan borcları əhatə edən qalan müddətə görə QXXB ehtiyatı isə 226,5 milyard ABŞ dolları səviyyəsində həyata keçmişdir."
Ölkədaxili bankların xaricdən əldə etdikləri qısamüddətli kreditlər əvvəlki aya nisbətən 18,0% artaraq 11,8 milyard ABŞ dolları səviyyəsində reallaşıb. Xarici rezident bankların Türkiyədəki depozitləri 1,5% artaraq 19,8 milyard ABŞ dollarına çatıb. Banka daxil olmayan xarici rezidentlərin valyuta depozit hesabları 0,6% azalaraq 20,8 milyard ABŞ dolları, türk lirəsi ilə olan depozitləri isə 5,4% azalaraq 22,8 milyard ABŞ dolları olub.
Digər sektorlar mənşəli QXXB ehtiyatı əvvəlki ayla müqayisədə 0,9% azalaraq 67,0 milyard ABŞ dolları səviyyəsində həyata keçib.
Xarici ticarət əməliyyatlarından yaranan ticarət kreditləri 1,1% azalaraq 61,7 milyard ABŞ dolları, nağd kreditlərdən qaynaqlanan öhdəliklər isə 1,4% artaraq 5,3 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Valyuta tərkibi təhlil edildikdə, QXXB ehtiyatının 35,4%-nin ABŞ dolları, 27,3%-nin avro, 22%-nin türk lirəsi və 15,3%-nin digər valyuta növlərindən ibarət olduğu görünür.
Qalan müddətə görə QXXB ehtiyatında, banklar və digər sektorların kredit və istiqraz öhdəlikləri təxminən 66,0 milyard ABŞ dollarına yüksələrkən, xarici rezidentlərin Türkiyədəki banklardakı depozit ehtiyatı təxminən 63,4 milyard ABŞ dollarına düşüb.