Zənginlərə daha yüksək vergilər tətbiq ediləcək
İngiltərə Maliyyə Naziri Rachel Reeves bildirib ki, gələn ay açıqlanacaq büdcənin bir hissəsi hesab olunan ölkənin zənginlərinə daha yüksək vergilər tətbiq olunacaq. Reeves, dövlət maliyyəsini tənzimləmək qərarlılığını vurğulayıb.
Biznes.az xəbər verir ki, Vaşinqtonda Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) illik iclasında iştirak edən Nazir Guardiana açıqlamasında "kəmər sıxma siyasətinə qayıdış olmayacağını" söyləyib və ən zənginlər üçün vergi artımlarına işarə edib.
Zənginlərdən daha yüksək vergi alınacaqmı sualına nazir belə cavab verib:
"Bu, bütçənin bir hissəsi olacaq".
Reeves əlavə edib:
"Ötən il qeyri-məskun olanlar, özəl kapital üçün vergi artımı və özəl məktəb haqlarına ƏDV kimi məsələləri açıqladığımız zaman, bunun kifayət qədər gəlir gətirməyəcəyi və insanların ölkədən gedəcəyi barədə çox şikayətlər oldu. OBR (Ofis for Budget Responsibility) bütün bu mövzularda yenilənmiş rəqəmləri açıqlayacaq. Bu qorxutma işə yaramadı, çünki bu, möhtəşəm bir ölkədir və insanlar burada yaşamaq istəyir".
Reeves daha əvvəl yeni bir "sərvət vergisi" tətbiq etməyi rədd etmişdi, lakin sistemdə dəyişiklik tərəfdarları kapital gəlirləri vergisinin artırılması, kirayə gəlirlərinə milli sığorta tətbiqi və daha yüksək bələdiyyə vergi dilimlərinin yaradılmasını vurğulayıblar.
Reeves-in 26 noyabrda, Büdcə Məsuliyyəti Ofisi (OBR) tərəfindən vergi artımları paketinin təqdim ediləcəyi gözlənilir.