"PAŞA Sığorta" 2024-cü il üzrə qazancını açıqladı
"PAŞA Sığorta" ASC 2024-cü ili 42 milyon 31 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2023-cü ili 35 milyon 489 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "PAŞA Sığorta"nın xalis mənfəəti 2024-cü ildə 2023-cü illə müqayisədə 6 milyon 542 min manat və ya 18,4% artıb.
Marja.az Şirkətin 31 dekabr 2024-ci il tarixində tamamlanan il üzrə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, "PAŞA Sığorta"nın cəmi gəlirləri 2023-cü ildə 315 milyon 801 min manat ikən, 2024-cü ildə 346 milyon 937 min manat təşkil edib (31 milyon 136 min manat və ya 9,9% artıb)
"PAŞA Sığorta"nın cəmi xərcləri 2024-cü ildə 2023-cü illə müqayisədə 27 milyon 954 min manat və ya 10,3% faiz artaraq 299 milyon 837 min manat təşkil edib. 2023-cü ildə Şirkətin cəmi xərcləri 271 milyon 883 min manat təşkil etmişdi. Gəlirlərdəki artım xərclərdəki artımdan daha böyük məbləğdə olduğu üçün Şirkətin əməliyyat mənfəəti 3 milyon 181 min manat artıb. Eyni zamanda, ödənilən mənfəət vergisinin azalması Şirkətin xalis mənfəətinin artmasına müsbət təsir göstərib.
Birbaşa sığorta üzrə sığorta haqları 300 milyon manatı keçib
"PAŞA Sığorta"nıncəmi gəlirlərinin 306 milyon 966 min min manatını birbaşa sığorta üzrə sığorta haqları (2023-cü ildə 276 milyon 203 min manat), 10 milyon 650 min manatını isə təkrarsığorta üzrə təkrarsığorta haqları (2023-cü ildə 17 milyon 311 min manat) təşkil edib.
Sığorta ödənişləri cüzi azalıb
2024-cü ildə "PAŞA Sığorta"nınsığorta ödənişləri 822 min manat azalaraq 143 milyon 214 min manata düşüb. 2023-cü ildə Şirkətin sığorta ödənişləri 144 milyon 36 min manat təşkil etmişdi.
Mərkəzi Bankın yeni yaradılan departamentinin adı məlum oldu
Azərbaycan Mərkəzi Bankının strukturunda yeni departament təsis edilib. xəbər verir ki, bu, Rəqəmsal mühəndislik departamentidir. Departamentin əsasnaməsinə görə, fəaliyyətinin əsas məqsədi müasir standartlara cavab verə
"KredAqro" Bank Olmayan Kredit Təşkilatı 2024-cü ilin yekunlarına əsasən əsas maliyyə göstəriciləri üzrə artım dinamikasini qorumuş və bazarda mövqeyini möhkəmləndirmişdir. . Təşkilatın yaydığı press-relizdə bildirili
"Azərbaycan Kredit Bürosu"na daxil olan sorğuların sayı 4 dəfə artıb
2024-cü ildə "Azərbaycan Kredit Bürosu" MMC-yə (AKB) 185,4 milyon adi sorğu, o cümlədən 166 milyon toplu sorğu daxil olub ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə müvafiq olaraq 3,5 dəfə və 4 dəfə çoxdur. Bu barədə Nazirlə
ABB bu il rekord məbləğdə dividend ödəyəcək - MÜSAHİBƏ
Bu ilin 7 mayında ABB Səhmdarlarının Ümumi Yığıncağı keçiriləcək. Artıq bununla bağlı bildiriş yayılıb. Yığıncağın gündəliyindəki aktual məsələlərdən biri də səhmdarlara 2024-cü ilin mənfəətindən dividend ödənişi ilə bağlıdır