"Azərbaycan Sənaye Sığorta"nın gəlirləri və mənfəəti kəskin azalıb
"Azərbaycan Sənaye Sığorta" ASC 2024-cü ili 1 milyon 297 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2023-cü ili 3 milyon 586 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Azərbaycan Sənaye Sığorta"nın xalis mənfəəti 2024-cü ildə 2023-cü illə müqayisədə 2 milyon 289 min manat və ya 2,8 dəfə azalıb.
Marja.az Şirkətin 2024-cü il üzrə audit hesabatına istinadən xəbər verir ki, "Azərbaycan Sənaye Sığorta"nın cəmi gəlirləri 2023-cü ildə 45 milyon 827 min manat ikən, 2024-cü ildə 26 milyon 850 min manata düşüb (18 milyon 977 min manat və ya 70,7% azalıb). Cəmi gəlirlərdəki azalma əsasən birbaşa sığorta haqları və sığorta ödənişlərində təkrarsığortaçıların payı üzrə gəlirlərdə geriləmə ilə bağlıdır.
"Azərbaycan Sənaye Sığorta"nın cəmi xərcləri 2023-cü ildə 41 milyon 961 min manat ikən, 2024-cü ildə 25 milyon 229 min manata düşüb (16 milyon 732 min manat və ya 40% azalıb).
Cəmi gəlirlərdə azalma cəmi xərclərdəki azalmadan daha yüksək məbləğdə olduğu üçün Şirkətin əməliyyat mənfəəti 2 milyon 245 min manat azalıb.
Ötən il "Azərbaycan Sənaye Sığorta"nın sığorta ödənişləri 2,7 dəfə azalaraq 12 milyon 98 min manat təşkil edib. 2023-cü ildə Şirkətin sığorta ödənişlərinin məbləği 32 milyon 378 min manat təşkil etmişdi.