EIA Azərbaycanda gələn il üçün neft hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıb
EIA Azərbaycanda gələn il üçün neft hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıbABŞ-nin Energetika Nazirliyi yanında Energetika İnformasiyası Administrasiyası (EIA) Azərbaycanda 2024-2025-ci illər üçün orta hesabla gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatı üzrə proqnozu açıqlayıb.
EIA-nın aylıq hesabatına əsasən, bu il Azərbaycanda gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatının 610 min barrel təşkil edəcəyi ehtimal edilir, bu da öncəki proqnoz göstəricisinə bərabərdir.
Bununla yanaşı, EIA-nın ehtimalına görə, gələn il ölkədə ortalama gündəlik neft hasilatı 650 min barrel səviyyəsində olacaq (öncəki proqnoz – 660 min barel).
Qeyd olunur ki, ötən il Azərbaycanda gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatı 620 min barrel təşkil edib.
Əlavə etmək lazımdır ki, 2022-ci ildə ölkədə gündəlik maye karbohidrogenlərin hasilatı 670 min barrel səviyyəsində olub. 2021-ci ildə ölkədə gündəlik maye karbohidrogenlərin hasilatı 720 min barrel səviyyəsində olub.
Xatırladaq ki, 2019 və 2020-ci illərdə sözügedən göstərici müvafiq olaraq 780 min və 700 min barrel təşkil edib. / banker.az
"Huawei" ikili OLED ekranlı MatePad Pro planşetini təqdim edib
Çinin "Huawei" şirkəti planşetlərinin yeni nəslini – 12.2 düymlük MatePad Pro və 12 düymlük MatePad Air-i təqdim edib. Cihazlar avqustun 13-də Çində müvafiq olaraq 600 və 420 dollar qiymətinə satışa çıxarılacaq
"Bloomberg": iPhone 16 süni intellektlə işləmək üçün A18 çipi və 8 GB RAM alacaq
"Apple" payızda dörd yeni smartfon buraxacaq – iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro və iPhone 16 Pro Max, "Bloomberg" yazır. Onların hamısı süni intellekt (AI) platforması "Apple Intelligence"
"SİMA İmza" ilə "Azpulmat"da kreditini anında rəsmiləşdir
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan "AzInTelecom" MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza tərəfdaş çevrəsini genişləndirməyə davam edir. "SİMA İmza" vasitəsilə xidmətlərin
"Fitch Solutions" gələn il üçün neftin qiyməti üzrə proqnozunu açıqlayıb
"Fitch Group"a aid olan "Fitch Solutions" (FS) şirkəti 2024-2028-ci illər üzrə "Brent" markalı etalon neftin bir barel üçün orta qiyməti ilə bağlı proqnozunu yeniləyib. Bu barədə "Fitc