Fitch "Cənub Qaz Dəhlizi"nin dollar istiqrazlarının reytinqini yüksəldib
Beynəlxalq reytinq agentliyi Fitch Azərbaycanda təbii qaz operatoru "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC-nin (CQD) yüksək səviyyəli təminatsız istiqrazlarının xarici valyutada uzunmüddətli reytinqini BB+ səviyyəsindən BBB- səviyyəsinə yüksəldib.
Bunu Banker.az Fitch-in məlumatına istinadla xəbər verir.
Agentlik şərhində yazır ki, yeni reytinq səhmdar cəmiyyətinin 2026-cı ilə qədər dövriyyədə olacaq 2 milyard ABŞ dolları məbləğində istiqrazlarına görə tam və vaxtında ödənişlə bağlı dövlətin verdiyi qeyd-şərtsiz, subordinasiyasız və geri alınmaz zəmanəti əks etdirir.
Nəticədə "Fitch" istiqrazların reytinqini Azərbaycanın uzunmüddətli defolt reytinqinə (və ya IDR) bərabər hesab edir.
Qeyd edək ki, CQD-nin səhmlərinin 51%-i dövlətə (İqtisadiyyat Nazirliyinə), 49%-i SOCAR-a məxsusdur.
"YouTube" Rusiyada fəaliyyətini dayandırıb
"YouTube" Rusiyada fəaliyyətini dayandırıb, bu barədə -ya istinadən xəbər verir. Stolüstü kompüterlərdə videohostinq fəaliyyətini dayandırıb, mobil cihazlarda da "Youtube"u açarkən problemlər müşahid
"Realme" 320W gücündə "adapter" təqdim edib
Çin elektronika istehsalçısı "Realme" 320W gücündə yükləyici (adapter) təqdim edib, bu barədə -ya istinadən xəbər verir. Bunun üçün şirkət eyni vaxtda enerji ilə doldurula bilən dörd ayrı elementdən ibarət 442
7 ayda 29.5 milyard kubmetr qaz hasil edilib
2024-cü ilin yanvar-iyul ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 7 ay ərzində ölkədə təxminən 16.9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 9,7 milyon tonu "Azəri-Çıraq-Günəşli"nin
ABŞ qlobal neft qiymətləri üzrə proqnozunu azaldıb
ABŞ Energetika Nazirliyi 2024-cü ildə "Brent" markalı etalon neftin orta qiyməti ilə bağlı proqnozunu 86,37 ABŞ dollarından 84,44 dollaradək endirib. ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji İnformasiya Administrasiyasını