"Son illərdə müşahidə olunan inkişaf dinamikası maliyyə sektorunda heç vaxt indiki qədər güclü olmayıb. Bu dinamika nəzərə alınaraq Mərkəzi Bank nəzarət siyasəti, texnoloji həllər və məhsul yanaşması üzrə mühüm dəyişikliklər həyata keçirib və bu islahatlar 2024–2026-cı illəri əhatə edən maliyyə sektorunun inkişaf strategiyasına uyğun icra olunur".
Biznes.az xəbər verir ki, bu sözləri IX Bankçılıq Forumunda çıxışı zamanı Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədr müavini Vüsal Xəlilov deyib.
Vüsal Xəlilov qeyd edib ki, islahatların əsas istiqaməti hüquqi-normativ bazanın təkmilləşdirilməsi ilə yanaşı, bazar iştirakçılarının tələblərinə uyğun davamlı yeniliklərin tətbiqidir. O qeyd edib ki, artıq ölkədə vahid AZQR standartının tətbiqi mərhələsi yekunlaşıb və QR ödənişlərinin standartlaşdırılması bütün ölkə üzrə təmin edilir.