"PAŞA Həyat Sığorta"nın ümumi gəlirləri 40 faizdən çox artıb
"PAŞA Həyat Sığorta" ASC 2024-cü ili 60 milyon 472 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2023-cü ili 62 milyon 814 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "PAŞA Həyat Sığorta"nın xalis mənfəəti 2024-cü ildə 2023-cü illə müqayisədə 2 milyon 342 min manat və ya 3,9% azalıb.
Marja.az Şirkətin 31 Dekabr 2024-cü il tarixinə olan hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, "PAŞA Həyat Sığorta"nın ümumi gəlirləri 2023-cü ildə 412 milyon 554 min manat ikən, 2024-cü ildə 578 milyon 717 min manat təşkil edib (166 milyon 163 min manat və ya 40,3% artıb).
Ötən il "PAŞA Həyat Sığorta"nın əsas əməliyyat gəlirləri 15% artaraq 595 milyon 983 min manat, investisiya gəlirləri 34% artaraq 44 milyon 455 min manat olub. Xalis sığorta ehtiyatlarının dəyişməsi üzrə məbləğ 2,2 dəfə azalaraq 61 milyon 788 min manat təşkil edib.
2024-cü ildə "PAŞA Həyat Sığorta"nın ümumi xərcləri 168 milyon 584 min manat və ya 50,1% artaraq 501 milyon 562 min manat təşkil edib.
"PAŞA Həyat Sığorta"nın xərlərindəki artım gəlirlərindəki artımı üstələdiyinə görə, ötən il Şirkətin əməliyyat mənfəəti 2 milyon 421 min manat az olub. Bu səbəbdən Şirkətin maliyyə mənfəəti də bir o qədər azalaraq 77 milyon 155 min manata geriləyib.