Xəbərlər     Tarix: 07 avqust 2024
Azərbaycanda istehlak edilmiş təbii qazın 40%-dən çoxu əhaliyə satılıb
Cari ilin əvvəlinə olan ehtiyatlar da nəzərə alınmaqla 2024-cü ilin yanvar-iyun  aylarında ölkədə əmtəəlik təbii qaz ehtiyatlarının həcmi 21870,9 milyon kub metr təşkil etmişdir. Təbii qaz üzrə ehtiyatların  27,5 faizi ölk
"Brent"in qiyməti 79.88 dollara çatıb
Neft qiymətləri Yaxın Şərqdə artan münaqişə səbəbindən tədarükdə mümkün fasilələrlə bağlı narahatlıqlar səbəbindən ardıcıl beşinci sessiyadır artıb, bu barədə İnterfax-a istinadən xəbər verir. "Trading Economics"
İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin zərəri 1 mln. manata çatıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) ötən ili də zərərlə tamamlayıb. İKTA-nın audit hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2023-cü ili 864 min manat xali
Azərbaycanın xam neft hasilatı illik müqayisədə 4.4% düşüb
Azərbaycanda xam neft hasilatı 2024-cü ilin ilk yeddi ayında 16 milyon 950.1 min ton olmaqla öncəki illə müqayisədə azalıb. bunu Dövlət Statistika Komitəsinə istinadla xəbər verir. 2023-cü ilin müvafiq dövründə neft hasilat
Hedc fondlar əmtəə qiymətləri üzrə son 13 ilin ən iri "ayı bazarı" mövqeyinə keçiblər
Hedc fondları neft, metal və taxıl kimi malların gələcək qiymətləri ilə bağlı son 13 ildə olduğundan daha çox bədbindir. Belə ki, investisiya idarəediciləri bu bazarla bağlı "ayı bazarı" mövqeyinə çəkiliblər. Onla
SOCAR neft-qaz yataqlarında qazma işlərini 15% artırdı
Cari ilin ikinci rübündə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən 21.6 min metr qazma işləri həyata keçirilib. Qazma işləri ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 14.7% artıb. SOCAR-dan -a verilən məlumat
Qazaxıstan neftinin BTC ilə tranzitinin həcminin artırılması müzakirə edilir
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və "KazMunayQaz" Qazaxıstan neftinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəməri vasitəsilə tranzitinin həcminin artırılması məsələsini müzakirə edir. Bu barədə Qazaxıstanın paytaxtınd
Türkiyədə "Instagram" bərpa olunub
Türkiyədə "Instagram" blokdan çıxarılıb, bu barədə ölkənin Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbəri Abdulkadir Uraloğlu bildirib, bu barədə -ya istinadən xəbər verir. Nazirin sözlərinə görə, "Instagram" Türkiy
"Kazmortransflot" Aktau-Bakı marşrutu ilə neft nəqlini 2 dəfədən çox artırıb
"Kazmortransflot" şirkəti ("KazMunayQaz"ın törəmə şirkəti) bu ilin yanvar-iyul aylarında Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) ilə 25.5 min ədəd iyirmi fut tutumlu konteynerin (TEU) daşınmasın