ABB biznes krediti portfelini 3 mlrd. manata çatdırdı
ABB biznes krediti portfelini 3 mlrd. manata çatdırdıSəhmlərinin böyük hissəsi dövlətə məxsus olan ABB (Azərbaycan Beynəlxalq Bankı) 2024-cü ilin ilk üç rübü ərzində biznes kredit portfelini 2 milyard 963 milyon manata çatdırıb.
Banker.az xəbər verir ki, bunu Korporativ və KOS Satış Ofisinin rəhbəri Ülvi Qasımov bildirir və o, bunu bank üçün "nəzərəçarpacaq irəliləyiş" adlandırıb.
Kredit lazımdır? Sərfəli krediti seçməyə biz sizə kömək edərik
Beləliklə, biznes kreditləri portfeli ilin əvvəli ilə müqayisədə 445 milyon manat və ya 17.7% artıb.
Korporativ kredit portfeli də 17.2% artaraq 2 milyard 733 milyon manata çataraq əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
O qeyd edir ki, qeyri-neft sektoruna verilən kreditlər portfeli dominant gücə çevrilərək 2 milyard 584 milyon manata yüksəlib.
"Bu strateji dəyişiklik Azərbaycan iqtisadiyyatında şaxələnməni sürətləndirməyə sadiqliyimizi vurğulayır", – deyə o bildirir.
Bundan əlavə, KOB və mikro biznes kredit portfelimiz 22.6% artım nümayiş etdirərək 230.5 milyon manata çatıb.
Bütün bu dövr ərzində verilmiş biznes kreditlərinin təsirli 99%-i qeyri-neft sektoruna yönəldilib və ən yüksək artım əsas sənayelərdə, o cümlədən nəqliyyat, sürətli istehlak malları, tikinti və informasiya və kommunikasiya sektorlarında müşahidə olunub.
"ABB-nin korporativ və KOB kreditləşməsində strateji liderliyi performans, davamlılıq və innovasiya üçün yeni meyarlar müəyyən edərək Azərbaycan iqtisadiyyatına əhəmiyyətli təsir göstərməkdə davam edir", – deyə ofis rəhbəri vurğulayıb.