Apple şirkəti AirPods-a canlı tərcümə funksiyası əlavə edir
ABŞ-ın Apple şirkəti, iOS 19 yeniləməsi ilə AirPods-a canlı tərcümə funksiyası əlavə etməyi planlaşdırır. Şirkətin ən böyük rəqibləri arasında yer alan Google və Samsung uzun müddətdir ki, bu xidməti istifadəçilərinə təqdi
Keçmiş treyderlər "CoreWeave" bulud startapı sayəsində necə milyarder oldular?
Yeddi il əvvəl üç broker süni intellektin idarə edilməsinə artan tələbatı proqnozlaşdıraraq, məlumat mərkəzlərində "Nvidia" qrafik prosessorlarından istifadə edən ilk şirkətlərini qurub. Bu gün bulud hesablama provayder
Gələn il iki tədqiqat universiteti yaradılacaq
2026-cı ildə mövcud ali təhsil müəssisələrinin bazalarında 2 tədqiqat universiteti yaradılacaq. Bu, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə hesabatında əksini tapıb. Qeyd edilib ki, tədqiqat universiteti statusunun verilməs
Mükafat fondu 10 000 AZN olan Gəncə hakatonuna qeydiyyat başladı
() Texnologiya və innovasiya sahəsindəki ən yaxşı həlləri tapmaq və gələcəyin texnologiyasını yaratmaq istəyənlər üçün böyük bir fürsət yaranıb. "INNOSTART" Gəncə Hakatonu 15-16 mart 2025-ci il tarixlərində Gənc
İnsan beyni 44 yaşdan sonra qocalmağa başlayir: alimlər bu prosesi necə yavaşlatmağın yollarini aşkarlayiblar
ABŞ alimləri insan beyninin təxminən 44 yaşdan etibarən daha pis düşünməyə başladığını bildiriblər. Stouni-Bruk Universitetinin əməkdaşları aparılan araşdırmalar nəticəsində ilk kognitiv qabiliyyətlərin pisləşmə əlamətlərini
Apple böyük proqram yeniləməsinə hazırlaşır
iPhone telefonlarının istehsalçısı ABŞ-ın Apple şirkəti bu ilin sonunda təqdim olunacaq son 12 ilin ən böyük və əhatəli proqram təminatı yeniləməsinə hazırlaşır. xəbər verir ki, bu barədə Bloomberg News məsələ ilə bağlı məlumatl
Özünə düşmən tap: Uğur qazanmağın gözlənilməz yolu
"The New York Times"ın müəllifi Reyçel Faynseyq iddia edir ki, idman qəzəbini düzgün istiqamətləndirməklə uğur qazanmaq mümkündür. Uğur qazanmaq üçün insanlar daxili qorxularını dəf edir, mənfi fikirlərdən uzaqlaşır
Azərbaycanda Kanada təhsilinə açılan yeni yol - Bakıda KAI Global School-dan OSSD proqramı
() "KAI Global School" (Kanada) ilə CELT tədris və inkişaf mərkəzinin eksklüziv tərəfdaşlığı sayəsində Bakıdakı şagirdlər artıq xaricə getmədən beynəlxalq səviyyədə tanınan Ontario Orta Məktəb Diplomu (OSSD) proqramın
Warren Buffett-in gündəlik xərclərə qənaət etmək üçün 7 qaydasi
Məşhur investor Warren Buffett-in pul idarəetmə yanaşması sadə və effektivdir. Onun pul yığma strategiyaları adi insanlar üçün də çox faydalı ola bilər. Budur, Buffett-in gündəlik xərcləri azaltmaq və eyni zamanda rahatlıqda
Qəhrəmanlar dolayı yolla gedir: Qeyri-xətti məqsəd qoyma elmi
2008-ci ildə Spotify iddialı bir məqsəd qoydu: pirat saytlara alternativ olaraq rəsmi musiqi yayımı xidməti yaratmaq. İlkin strategiya sadə idi: musiqi şirkətləri ilə müqavilələr bağlamaq, stabil platforma qurmaq və istifadəçilər
Samir Şərifov: Ölkə tarixində 2025-ci ildəki qədər xərclər büdcəsi olmayıb
"Ölkəmizin tarixində bu səviyyədə xərclər büdcəsi olmayıb. 2021-ci illə müqayisədə 2025-ci il üçün təklif olunan dövlət büdcəsinin xərclər səviyyəsi 50% artım deməkdir". Bunu Milli Məclisin Gənclər və idman, İctima
Microsoft Office pulsuz olur?
ABŞ-ın texnoloji şirkəti Microsoft Word, Excel və PowerPoint kimi məşhur proqramların daxil olduğu Office paketinin pulsuz, reklam dəstəkli versiyasını sınaqdan keçirməyə başlayıb. Marja xəbər verir ki, istifadəçilər bu versiyad
Peşə təhsili ilə bağlı faydalı layihə başladı - Gənclərin diqqətinə
"Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi" İB "Ölkədə peşə təhsilinə marağın artırılmasına dəstək" adlı layihənin icrasına başlayıb. Layihənin məqsədi peşə təhsili barədə ictimaiyyətdə mövcud olan stereotiplər
"Gmail" faktura ödəmə funksiyasını təqdim edir
Google, Gmail e-poçt xidmətinə yeni funksiya əlavə edib. Marja xəbə verir ki, istifadəçilər indi öz fakturalarına baxa və birbaşa Gmail-dən ödəniş edə biləcəklər. Yeni funksiya Gmail-in iOS və Android versiyalarında mövcuddur
Apple-ın təqdimat keçirəcəyi açıqlanıb - Yeni iPhone SE gəlir
Apple bu gün yeni məhsulunu elan edəcək. Marja xəbər verir ki, səhmlər, investisiyalar və bazarların bütün dünyada necə hərəkət etdiyi barədə dərin təhlil və şərhlər təqdim edən aparıcı maliyyə xəbərləri mənbəyi "Barrons"
Azərbaycanda daxildə emal xüsusi gömrük proseduru hesabına ixrac 62% artıb
2024-cü ildə Azərbaycanda daxildə emal xüsusi gömrük prosedurundan yararlanmaqla ixrac olunan malların ümumi dəyəri 2023-cü illə müqayisədə 61,9% artaraq 455 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bunu iqtisadiyyat naziri Mikayı
CELT Tədris və İnkişaf Mərkəzi və Təhsilin İnkişafı Fondu əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladı
Uzun illər təhsil sahəsində yüksək keyfiyyətli və effektiv xidməti ilə tanınan CELT Tədris və İnkişaf Mərkəzi, 25 illik yubileyi münasibətilə tələbələrə yeni təhsil fürsətləri yaratmaq məqsədilə Təhsilin İnkişafı Fondu il
Kazımov: "İnflyasiya yüksəlib və biz gərginliklərə dair qeyri-müəyyənliklə üzləşirik"
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov Azərbaycan üçün cari geosiyasi vəziyyətin əsas nəticələrini açıqlayıb. AMB sədri bu barədə Ər-Riyadda keçirilən "İqtisadiyyatı inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün Əl-Ula"
"Dünyanın ən ağıllı süni intellekti", ChatGPT-nin rəqibi "Grok 3" bu gün təqdim olunacaq
ABŞ-da Hökumətin Səmərəliliyi Nazirliyinin rəhbəri və milyarder iş adamı İlon Mask özünün "xAI" şirkəti tərəfindən hazırlanmış yeni nəsil söhbət robotu "Grok 3"ün təqdimat tarixini açıqlayıb. Marja xəbə
"STP Polymer" və "Georg Fischer" şirkətləri tərəfindən qabaqcıl boru kəməri texnologiyaları üzrə təlim keçirildi
() STP Şirkətlər Qrupunun tərkibində fəaliyyət göstərən həmçinin "Georg Fischer"in Azərbaycandakı rəsmi distribyutoru olan "STP Polymer" şirkəti, sənaye sektorunda qlobal lider kimi tanınan "Geor
Vüsal Qasımlı: "İqtisadi artım tempimiz dünyada orta göstəricini üstələyir"
Azərbaycanın iqtisadi artım tempi dünyada orta göstəricini üstələyir. Bunu İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib. O, ölkənin investisiya reytinqi almasını və MDB-d